İlkokul öğrencilerinin dijital cihaz kullanımlarının ebeveyn bakış açısıyla incelenmesi
Examination of the use of digital devices by elementary school students from a parental point of view
- Tez No: 689941
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışma, ilkokul öğrencilerinin dijital cihaz kullanımlarının ebeveyn bakış açısıyla değerlendirilmesini kapsamaktadır. Çalışma 2019-2020 eğitim-öğretim yılında Erzincan iline bağlı Merkez ilkokullarda öğrenim gören çocukların ebeveynleriyle yapılmıştır. Çalışma nitel araştırma yöntemiyle gerçekleştirilmiş olup, durum çalışması deseninden faydalanılmıştır. Veri toplama aracı olarak“Ebeveyn Bakış Açısıyla İlkokullardaki Öğrencilerin Dijital Cihaz Kullanımlarının Belirlenmesi”olarak adlandırılan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Toplanan veriler bilgisayar ortamına aktarılarak, analizleri değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Araştırmada öğrencilerin dijital cihazlara ulaşımlarının kolay olduğu ve bu imkanlara genellikle sahip oldukları görülmüştür. Ebeveynler; öğrencilerin dijital cihaz kullanımlarında güvenlik, fiziksel ve ruhsal beden sağlığı, bağımlılık gibi olumsuz durumlardan endişe duyarken, eğitim ve kişisel gelişim hususlarında da olumlu katkılarının olduğunu düşünmektedirler. Ebeveynler, çocuklarını dijital cihazların olumsuz etkilerinden korumak için, süre kısıtlaması, ebeveyn denetim programları gibi sınırlayıcı ve uzaklaştırıcı tedbirleri alırken, birlikte vakit geçirme, açık alan etkinlikleri veya psikolojik telkin gibi daha olumlu metotları da kullanabilmektedirler.
Özet (Çeviri)
This study covers the evaluation of the use of digital devices by elementary school students from a parental point of view. The study was conducted in the 2019-2020 academic year with the parents of children in central primary schools in Erzincan Province. The study was carried out by qualitative research method and the situation study pattern was used. As a data collection tool, a semi-structured interview form called“Determining the Digital Play Usage of Students in Primary Schools from a Parental Point of View”wasused. The collected data was transferred to the computer environment and the analyses were evaluated. In the study, it was found that students have easy Access to digital devices and often have these opportunities. Parents; students are concerned about negative situations such as safety, physical, mental health and addiction in their use of digital devices and they think that they have a positive contribution in terms of education and personal development. Parents can use more positive methods such as spending time together, outdoor activities or psychological counseling while taking restrictive and distancing measures such as time constraints and parental control programs to protect their students from the negative effects of digital devices.