Yaşlı hastalarda basınç yarası gelişme riskinin belirlenmesinde Norton ve Braden basınç yarası risk değerlendirme ölçeklerinin karşılaştırılması
Comparison of Norton and Braden pressure wound risk assessment scales in determining the pressure wound development risk in elderly patients
  1. Tez No: 680176
  2. Yazar: İBRAHİM KİYAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYFER ÖZBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırma, Norton ve Braden Ölçeklerinin yaşlı hastalarda basınç yarası gelişme riskini belirlemedeki etkinliğini ortaya koymak amacıyla tanımlayıcı ve karşılaştırmalı olarak gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini, Kırklareli Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin Dahili, Cerrahi Kliniklerinde ve 1.Basamak Yoğun Bakım Ünitesinde tedavi gören 65 yaş ve üstü 130 hasta oluşturdu. Araştırmacı tarafından hastaların basınç yarası riski günlük olarak Braden ve Norton ölçekleri ile eş zamanlı olarak değerlendirildi. Araştırmada veriler,“Sosyo-demografik ve Klinik Özellikler Formu”,“Beden Kitle İndeksi”,“Braden Basınç Yarası Risk Değerlendirme Ölçeği”ve“Norton Basınç Yarası Risk Değerlendirme Ölçeği”kullanılarak toplandı. Verilerin istatistiksel analizinde; Shapiro Wilk ve Mann Whitney U testi, ROC analizi, duyarlılık, seçicilik, pozitif ve negatif kestirim değerleri, güvenirlik katsayısı, Kappa test istatistiği, adımsal regresyon analizi kullanıldı. Çalışmaya katılan hastaların yaş ortalamasının 75,1 ± 8,5 yıl; basınç yarası gelişmeyen hastaların 75,0 ±8,3 yıl; basınç yarası gelişen hastaların 76,1± 9,7 yıl olduğu bulundu. Braden Ölçeğinin güvenirlik katsayısı 0,82; Norton Ölçeğinin 0,89 olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
This study was carried out descriptively and comparatively in order to reveal the effectiveness of Norton and Braden Scales in determining the risk of developing pressure wound in elderly patients. The population of the study consisted of 130 patients aged 65 and over who were treated in the Internal, Surgical Clinics and in the 1st Stage Intensive Care Unit of Kırklareli Training and Research Hospital. The patients' pressure wound risk was assessed daily by the researcher simultaneously with the Braden and Norton scales. The data in the study were collected using the“Socio-demographic and Clinical Characteristics Form”,“Body Mass Index”,“Braden Pressure Wound Risk Assessment Scale”and“Norton Pressure Wound Risk Assessment Scale”. In the statistical analysis of the data; Shapiro Wilk and Mann Whitney U test, ROC analysis, sensitivity, selectivity, positive and negative predictive values, reliability coefficient, Kappa test statistics, stepwise regression analysis were used. It was found that the mean age of the patients participating in the study was 75.1 ± 8.5 years; patients who did not develop pressure wound was 75.0 ± 8.3 years; patients who developed pressure wound was 76.1±9.7 years. The reliability coefficient of the Braden Scale was 0.82; Norton Scale was found to be 0.89.