Kozmetik rinoplasti yapılan hastaların benlik saygısı ve mizaç özelliklerinin sağlıklı kontrollerle karşılaştırılması
Comparison of the self-respect and temperature characteristics of the patients who have cosmetic rhinoplasty and healthy controls
- Tez No: 680191
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT TUNÇ, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, kozmetik rinoplasti operasyonu uygulanan hastaların mizaç ve benlik saygısı özelliklerinin sağlıklı kontrol grubuyla karşılaştırılması amaçlandı. Çalışmaya Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi Kulak Burun Boğaz Polikliniğine kozmetik amaçlı rinoplasti operasyonu geçirmek isteğiyle başvuran çalışmaya dahil etme kriterlerine uyan 18-65 yaş arası 65 hasta ile benzer yaş ve cinsiyette olan sağlıklı kontrol grubu dahil edildi. Vaka grubundan operasyonlarının üzerinden en az bir yıl geçtikten sonra onam formu, sosyodemografik veri formu, TEMPS-A (Temperament Evaluation of Memphis, Pisa, Paris and San Diego – Autoquestionnaire, Memphis, Pisa, Paris ve San Diego Mizaç Değerlendirme Anketi), Rosenberg benlik saygısı ölçeği ve Rinoplasti sonuç değerlendirme anketi (ROE- Rhinoplasty Outcomes Evaluation), kontrol grubundan ise, onam formu, sosyodemografik veri formu, TEMPS-A mizaç ölçeği ve Rosenberg benlik saygısı ölçeklerini doldurmaları istenmiştir. Vaka ve kontrol grubu arasında Rosenberg benlik saygısı ölçeği alt başlıklarından benlik saygısı düzeyi bakımından anlamlı fark yoktu (p=0.117). Gruplar arasında hipertimik mizaç puanı bakımından anlamlı fark vardı (p= 0.001). Hipertimik mizaç puanı vaka grubunda kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksekti. Gruptaki bireylerin %44.6 (n=29)'sı rinoplastiden 'yüksek oranda' memnun kalırken, %10.8 (n=7)'i operasyondan memnun kalmadığını belirtti. Kozmetik rinoplasti operasyonu uygulanan hastaların mizaç özelliklerinde hipertimik mizacın baskınlığı dikkat çekici olup, mizaç türü de bireylerin operasyon kararı almalarında önemli olan etkenlerden biri olabilir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare the temperament and self-esteem characteristics of the patients who underwent cosmetic rhinoplasty with the healthy (unoperated) control group. The study included 65 patients between the ages of 18 and 65 who applied to the Kafkas University Medical Faculty Health Research and Practice Hospital Otorhinolaryngology Polyclinic to undergo cosmetic rhinoplasty operation inclusion criteria and a healthy control group of similar age and gender. The case group was asked to complete the consent form, sociodemographic data form, TEMPS-A temperament scale (Temperament Evaluation of Memphis, Pisa, Paris, and San Diego - Autoquestionnaire), Rosenberg self-esteem scale, and Rhinoplasty quality of life scale((ROE- Rhinoplasty Outcomes Evaluation) after at least one year after their operations. The control group was asked to fill the consent form, sociodemographic data form, TEMPS-A temperament scale, and Rosenberg self-esteem scales. There was no significant difference between the case and control groups in terms of self-esteem level, one of the sub-categories of the Rosenberg self-esteem scale (p = 0.117). There was a significant difference between the groups in terms of hyperthymic temperament score (p = 0.001). Hyperthymic temperament score was significantly higher in the case group compared to the control group. While 44.6% (n = 29) of the individuals in the group were 'highly satisfied' with the rhinoplasty, 10.8% (n = 7) stated that they were not satisfied with the operation. The predominance of hyperthymic temperament in the temperament characteristics of the patients who undergo cosmetic rhinoplasty operation is remarkable, and temperament type may also be one of the important factors for the operation decision of individuals.