İnternet ve sosyal medya kullanım sıklığının yeme bozuklukları, beden algısı ve yeme davranışı ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship of internet and social media use frequency with eating disorders, body perception and eating behavior
- Tez No: 680214
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEZBAN ESEN KARACA ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı, bireylerde son yıllarda artan internet ve sosyal medya kullanımı ile yeme davranışı, beden algısı ve yeme bozuklukları ilişkisinin saptanması ve değerlendirilmesidir. İstanbul'da bulunan özel bir Beslenme Danışmanlık Merkezi'ne başvuran 18-65 yaş arası sağlıklı bireylere tez anket formunun yüz yüze uygulanması planlanmıştır. Ancak, COVİD-19 pandemisi nedeniyle tez anket formu 18-65 yaş arası 1013 sağlıklı bireye çevirimiçi görüşmeler ile uygulanmıştır. Katılımcılara demografik sorular, Üç Faktörlü Yeme Davranışları Ölçeği (TFEQ R-21), Yeme Tutumu Testi (EAT-26), Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği, İnternet Bağımlılığı Ölçeği ve Vücut Algısı Ölçeği şeklinde uygulanmıştır. Katılımcıların yaş ortalaması 27,97 yıldır. 18-24 yaş arası katılımcıların 25 yaş ve üstü katılımcılara oranla sosyal medyayı daha fazla kullandığı bulunmuştur (p < 0.001).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine and evaluate the relationship between the increasing use of internet and social media and eating behavior, body image and eating disorders in individuals in recent years. It is planned to apply the thesis questionnaire form face-to-face to healthy individuals between the ages of 18-65 who apply to a private Nutrition Counseling Center in Istanbul. However, due to the COVID-19 pandemic, the thesis questionnaire was applied to 1013 healthy individuals between the ages of 18-65 with online interviews. Demographic questions were administered to the participants in the form of Three-Factor Eating Behaviors Scale, Eating Behaviors Test, Social Media Addiction Scale, Internet Addiction Scale and Body Image Scale. The average age of the participants is 27.97 years. Participants aged 18-24 were found to use social media more than participants aged 25 and over (p < 0.001). A statistically significant difference was found between individuals with a daily internet usage time of 6 hours or more and individuals with a daily internet usage time of less than 6 hours in terms of uncontrolled eating, emotional eating and cognitively restrictive eating.