Üniversite öğrencilerinde sosyal medya kullanımının yeme davranışı, beden-imaj algısı ve benlik saygısı üzerindeki etkisinin incelenmesi
The contribution of social media usage to eating behavior, body image perception and self-esteem among university students
- Tez No: 952257
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ ÖNEN ÜNSALVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Kullanım oranı her geçen gün artan internet ve sosyal medya uygulamaları kişiler üzerinde bir takım olumsuz etkilere neden olabilmektedir. Yapılan araştırmanın amacı sosyal medya kullanımının olumsuz olarak etkilediği düşünülen yeme davranışı, beden-imaj algısı ve benlik saygısı kavramları üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Araştırmaya üniversitede eğitim gören 220 kadın ve 188 erkek olmak üzere 408 kişi katılmıştır. Veri toplama aracı olarak Sosyodemografik Bilgi ve Veri Formu, Yeme Tutumu Testi, Beden Algısı Ölçeği ve Rosenberg Benlik Saygısı ölçeği kullanmıştır. Elde edilen bulgular değerlendirildiğinde internet ve sosyal medya kullanımının erkeklerde kadınlara göre daha fazla olduğu, sosyal medyada hesaba sahip olma süresinin artışı ile sosyal medya kullanma sıklığının da arttığı görülmüştür. Bununla birlikte sosyal medya kullanımının yeme davranışı ve benlik saygısı ile ilişkili olduğu saptanmıştır. Öte yandan sosyal medya kullanımının yalnızca kadınlar üzerindeki etkisi incelendiğinde yeme davranışı, beden-imaj algısı ve benlik saygısı puanlarına yönelik herhangi bir fark bulunmamışken, erkek katılımcılar için sosyal medya kullanımında artışın benlik saygısında azalma, beden-imaj algılarında memnuniyetsizlik ve yeme davranışında sağlıksız davranışa neden olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Internet and social media that expands active users, can have some negative aspects on people. The aim of this research is to examine the effect of social media on possible negative aspects as eating attitude, body-image perception and self-esteem. 408 participants (220 female and 188 male) participated in this research. To collect data Socio-demographic Information and Data Form, Eating Attitıde Test, Body Image Scale and Rosenberg Self-Esteem Scale were used. It is found that internet and social media are highly used by males and if people have social media accounts for more time, they use social media more. Furthermore, it is found that there is a relationship between social media usage, eating attitude and self-esteem. On the other hand for females, social media usage do not have an effect on eating attitude, body-image perception and self-esteem. However, for males, high usage of social media has a negative effect on eating attitude, body-image perception and self-esteem.