Obezite polikliniğine başvuran erişkinlerde sosyal medya bağımlılığı ve ortoreksiya nervoza ilişkisinin araştırılması
The relationship between social media addiction and orthorexia nervosa in adult individuals admitted to obesity polyclinic
  1. Tez No: 790741
  2. Yazar: BEYZA SENA ŞENER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
AMAÇ: Çağımızda obezite, sigaradan sonra en yaygın görülen önlenebilir ölüm nedeni olarak gösterilmektedir. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)`ne göre obezite prevalansı her gün endişe verici oranda artmaktadır. Teknolojinin hızla gelişmesi ve internet kullanımının yaygınlaşmasıyla artan sosyal medya kullanımı bireylerin iletişim, beslenme, dış görünüş gibi günlük yaşamının her alanına etki etmektedir. Kişiler sosyal medyanın etkisiyle fiziksel olarak abartılı ve aslında sağlıksız beklenti ve algılar oluşturabilirler. Özellikle obez bireylerde sosyal medyanın dayattığı beden algısı daha sık görülebilmektedir. Bununla birlikte sürekli kilo vermek için çaba içinde olabilir, her beslenmede kalori sayımı yapabilir ve sosyal medyada popüler olan diyetlere yönelebilirler. Bu durumun ortoreksiya nervoza(sağlıklı beslenme takıntısı)'ya yatkınlık oluşturabileceği düşünülmektedir. Ortoreksik bireylerde sürekli kalori hesaplama, gıdaların içeriğini inceleyerek beslenme, katı diyetler uygulama gibi takıntılar görülebilmektedir. Bu çalışmada obez bireylerin sosyal medya bağımlılığı ile ortoreksiya nervoza görülme sıklığının arasındaki ilişkinin araştırılması hedeflenmektedir. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamız kesitsel nitelikte bir araştırma olup yüz yüze anket uygulaması metodu ile yapılmıştır. Çalışmamız etik kurul onayı alındıktan sonra 01.11.2022 ile 01.02.2023 tarihleri arasındaki 3 aylık periyotta Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Aile Hekimliği Kliniği Obezite Polikliniğine başvuran obez bireylerden dahil edilme kriterlerini kapsayan 174 katılımcı ile yapılmıştır. Katılımcılara demografik özellikler, kilo verme deneyimleri, sosyal medya bağımlılığını ölçmek için Cengiz Şahin, Mustafa Yağcı tarafından geçerlik güvenirliği yapılmış olan Sosyal Medya Bağımlılığı Yetişkin Formu Ölçeği (SMBÖ-YF) ve ortoreksiya nervoza (ON) durumunu araştırmak için Gülcan Arusoğlu tarafından geçerlik güvenirliği yapılmış olan ORTO-11 ölçeğini barındıran toplam 46 soruluk bir anket uygulanmıştır. Araştırmada bulunan sonuçların veri analizi SPSS 25.0 paket programı ile çalışılmıştır. Normal dağılım göstermeyen ölçek toplam puanı ile ölçeğin alt boyut puanları ve katılımcıların sosyodemografik verileri arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını tayin etmek için Mann whitney U ve Kruskal Wallis H nonparametrik testleri kullanılmıştır. Gruplar arası anlamlı bir fark bulunması halinde, bu anlamlılığın hangi gruplar arasında bulunduğunu ortaya koymak için Post-Hoc testlerinden Games-Howell testi yapılmıştır. Kullanılan ölçeklerin toplam puanı ve alt boyutlarının puanları ile çeşitli değişkenler arasındaki ilişkileri saptamak için spearman korelasyon analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Obesity is currently shown as the second most common cause of preventable death after smoking. According to the WHO, the prevalence of obesity is increasing at an alarming rate every day. With the rapid development of technology and the widespread use of the internet, the increasing use of social media affects every aspect of individuals' daily lives such as communication, nutrition, appearance. People can create perceptions such as I should look beautiful, be thin, eat healthy with the effect of social media. Especially in obese individuals, the body image imposed by social media can be seen more frequently. However, they may be constantly striving to lose weight, count calories in every diet and turn to diets that are popular on social media. It is thought that this situation may predispose to orthorexia nervosa (obsession with healthy eating). In orthorexic individuals, obsessions such as continuous calorie calculation, nutrition by examining the content of foods, and strict diets can be seen. In this study, it is aimed to investigate the relationship between social media addiction and orthorexia nervosa incidence of obese individuals. MATHERIALS AND METHODS: Our study is a descriptive and cross-sectional study and was conducted with face-to-face survey application. Our study was conducted with 174 participants covering the inclusion criteria from obese individuals who applied to Başakşehir Çam and Sakura City Hospital Family Medicine Clinic Obesity Polyclinic in a 3-month period between 01.11.2022 and 01.02.2023 after the ethics committee approval was obtained. A questionnaire of 46 questions was applied to the participants, including demographic characteristics, weight loss experiences, Social Media Addiction Adult Form Scale (SMBÖ-YF), which was validated by Cengiz Şahin, Mustafa Yağcı, to measure social media addiction, and ORTO-11 scale, which was validated by Gülcan Arusoğlu to investigate orthorexia nervosa status. SPSS 25.0 package program was used for data analysis. Mann whitney U test and Kruskal Wallis H test were applied from nonparametric tests to determine whether there was a significant difference between the normal non-distributed scale total score and sub-dimension scores and the sociodemographic data of the participants. In case of significant differences between groups, the Games-Howell test from the Post-Hoc tests was used to determine which groups had significance. Spearman correlation analysis was performed to determine the relationships between scale total and sub-dimension scores and various variables.