Emigration crisis in Sub-Saharan Africa: Case of Cameroon
Sahra Altı Afrika'daki göç krizi: Kamerun örneği
  1. Tez No: 680227
  2. Yazar: USMANU MALIKI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLEN GÖKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Göç, çoğunlukla Afrikalı gençlerin Sahra altı Afrika'dan göç etmesi, son yıllarda özellikle 2010 ve 2020 yılları arasında büyük ölçüde artmıştır. Kamerun örneği ile bu tez, Everett Lee'nin“itme ve çekme göç kuramını”kullanarak Sahra altı Afrika'daki göç krizini incelemektedir. Bu çalışma, bir zamanlar göç eden ve şimdi ülkelerine geri dönen altı Kamerunlu ile yapılan mülakatlardan, kitaplardan, makalelerden, gazetelerden, medyadan ve röportajlardan edinilen birincil ve ikincil kaynakları kullanarak Kamerun'dan göçün nedenlerini araştırmaya çalışmaktadır. Çalışma ayrıca göç sürecinde Afrikalı göçmenlerin karşılaştığı zorlukları, hedef bölgedeki göçmenlerin maruz kaldıkları güçlükleri ve son olarak göçün Kamerun üzerindeki etkilerini tartışmaktadır. Mülakat anlatılarına dayanılarak bu çalışma, işsizliğin ve düşük ücretlerin Kamerun'dan göç etmenin başlıca nedenlerinden olduğu kanısına varmaktadır. Göçmenlerin karşılaştığı zorluklarla ilgili olarak, çalışma, Afrikalı göçmenlerin ölümünün ve köleleştirilmesinin göç sürecinde göçmenlerin karşılaştığı en vahim zorluklardan olduğunu, ırkçılık ve genel ayrımcılığın ise Afrikalı göçmenlerin hedef ülkedeki ortak deneyimi olduğunu ortaya çıkarmaktadır. Çalışma, beyin göçünün Kamerun'daki göçün ana sonucu olduğunu ve bir bütün olarak Afrika kıtasının karşı karşıya olduğu ana çıkmazlardan biri olduğunu savunmaktadır. Özetle, Kamerun'dan gelen göçmenlerin çoğu ekonomik göçmenlerdir ve Kamerun ve Afrika'daki bu göç krizini engellemek için Afrika devletlerinin Afrika'da sosyo-ekonomik ve politik istikrar sağlamaları gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Emigration, especially youth emigration from Sub-Saharan Africa has increased tremendously in recent years especially between 2010 and 2020. In the case of Cameroon, this thesis examines emigration crisis in Sub-Saharan Africa using Everett Lee's“Push and pull theory of migration”. This study sought to investigate primarily, the causes of emigration in Cameroon using data both from primary and secondary sources including books, articles, newspapers, media, and an interview conducted with six Cameroonians who once migrated and are now back in the country. The study also discusses challenges faced by African migrants in migration process, challenges faced my migrants in region of destination and finally effects of emigration on Cameroon. Based on the interview narratives, the study found out that unemployment and low wages are among some of the main causes of emigration from Cameroon. In relation to challenges faced by migrants, the study discovered that death and enslavement of African migrants are among the most difficult challenges faced by migrants in the migration process, while racism and general discrimination are common experiences of African migrants in country of destination. The study argued that brain drain is the major result of emigration in Cameroon and is one of the main predicaments facing the African continent as a whole. In a nutshell, most emigrants from Cameroon are economic migrants and in order to curb this emigration crisis in Cameroon and Africa, African states must provide socio-economic and political stability in Africa.