Platon diyaloglarında adalet kavramı
The concept of justice in Plato's dialogues
  1. Tez No: 680228
  2. Yazar: YAKUP BULUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET FATİH DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmada felsefe tarihinde iz bırakmış Platon'un ahlak ve siyaset felsefesinin temel konularından biri olarak adalet kavramı incelenmektedir. Bu çalışmanın temel problemleri; adaletin ne olduğu, kaynağının ve kapsamının ne olduğu ve evrensel olup olmadığıdır. Bu problemlere farklı adalet tanımlarının karşılaştırması yapılıp rasyonel bir yaklaşımın örneği ortaya konulmuştur. Bunun yansıması sonucu adaletin mitsel yaklaşımına ve farklı subjektif yaklaşımlara değinilmiştir. Bu yüzden Platon'da adaletin farklı tezlerini temsil eden mitolojiye, Sofistlere ve Sokrates'e başvurulmuştur. Platon'da adaletin pratik yansıması olarak karşımıza çıkan devlette adaletin amacı ve çerçevesi, insan ruhu ve davranışları ile ilişkisi de incelenen konular arasındadır. Adaletin bir erdem olarak insan hayatındaki bireysel etkileri ve politikaya yansımasının toplumsal etkileri de Platon'un diyalogları esas alınarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the concept of justice is examined as one of the basic issues of Plato's moral and political philosophy, which has left its mark in the history of philosophy. The main problems of this study are; what justice is, what its source and scope is, and whether it is universal. A comparison of different definitions of justice has been made to these problems and an example of a rational approach has been put forward. As a result of this reflection, the mythical approach of justice and different subjective approaches are mentioned. Therefore, in Plato, mythology, Sophists and Socrates representing different theses of justice were used. The purpose and framework of justice in the state, which appears as the practical reflection of justice in Plato, and its relationship with the human spirit and behavior are also among the topics studied. The individual effects of justice as a virtue in human life and the social effects of its reflection on politics are also discussed on the basis of Plato's dialogues.