Evli bireyler arasında cinsiyete göre algılanan cinsel doyum, evlilik tipleri ve aldatmaya yönelik niyetleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Examining the relationship between sexual satisfaction, marriage types and intention to infidelity among married individuals
- Tez No: 680236
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ZİHNİ SUNGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmada, evli bireylerin algıladıkları cinsel doyumlarının aldatmaya yönelik ilişkisi; evlilik tiplerinin cinsel doyum üzerine etkisi ve yine evlilik tiplerinin aldatmaya yönelik niyetle ilişkisi araştırılmıştır. Araştırmanın örneklemini Türkiye'de yaşayan ve çeşitli sosyal medya platformları aracılığıyla erişilen, 24-62 yaş arasındaki 203 evli birey oluşturmaktadır. Araştırmada bireylerin sosyo-demografik özelliklerinin belirlenmesi için“Sosyodemografik Form”, evlilik tiplerinin belirlenmesi için“Evlilik Tipleri Ölçeği”evli bireylerin cinsel doyumlarını tespit etmek için kadınlara ve erkeklere yönelik farklı olmak üzere“Golombok-Rust Cinsel Doyum Ölçeği”ve bireylerin aldatma eğilimini öğrenmek amacıyla“Aldatmaya Yönelik Niyet Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS programı kullanılmış, analizlerde Bağımsız Gruplar t-Testi, Mann Whitney U, ANOVA ve Kruskal Wallis U Testi kullanılmıştır. Bu değişkenler arasındaki ilişkilerde ise Pearson Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre kadınların cinsel doyumu aldatmaya yönelik niyetlerini negatif yönde yordamaktadır. Erkeklerin cinsel doyum ve aldatmaya yönelik niyetleri açısından ise anlamlı bir sonuç elde edilememiştir. Evlilik tipleri içerisinden geleneksel tip, ilişkili özerk tip ve özerk tip evliliklerin tümünde evliliğin cinsel doyumu negatif yönde etkilediği sonucuna erişilmiştir. Evlilik tiplerinin aldatmaya yönelik etkisi konusunda ise Geleneksel Tip ve İlişkili Özerk Tiplerin Aldatmaya Yönelik Niyeti negatif yönde etkilediği tespit edilmiş, Özerk evlilik tiplerinde ise anlamlı bir sonuca erişilememiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between the perceived sexual satisfaction of married individuals and infidelity, the effect of marriage types on sexual satisfaction and the relationship between marriage types and intention to infidelity were investigated. The sample of the research consists of 203 married individuals between the ages of 24-62 living in Turkey and accessed through various social media platforms. In the research,“Sociodemographic Form”to determine the socio-demographic characteristics of individuals,“Marital Typology Scale (MTS)”to determine the types of marriage,“The Golombok-Rust Inventory of Sexual Satisfaction (GRISS)”to determine the sexual satisfaction of married individuals, different for women and men, and to learn the tendency of individuals to cheat.“Intentions Towards Infidelity Scale”was used. SPSS program was used in the analysis of the data, Independent Groups t-Test, Mann Whitney U, ANOVA and Kruskal Wallis U Test were used in the analysis. Pearson Correlation Analysis was used for the relationships between these variables. According to the results of the research, the sexual satisfaction of women negatively predicts their intention to infidelity. No significant results were obtained in terms of men's intentions for sexual satisfaction and infidelity. As for the effect of marriage types on infidelity, it was determined that the Traditional Type and Related Autonomous Types negatively affected the Intention to Infidelity, but no significant results were obtained in the Autonomous marriage types.