Evalıatıon of stroke survıvores' qualıty of lıfe and perceıved stress
Evaliation of stroke survivores' quality of life and perceived stress
- Tez No: 854521
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SONGÜL KAMIŞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma, Irak'ta yaşayan ve felç geçirmiş hastaların yaşam kalitesini ve algılanan stres durumlarını değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Bu çalışmanın deseni, kesitsel tanımlayıcı bir çalışma olarak planlanmıştır. araştırmaya katılanların onamları alınmıştır.Çalışmanın yapılabilmesi için etik kurul ve kurum izinleri alınmıştır. Çalışma, 01 Nisan-30 Temmuz 2022 tarihleri arasında yapılmıştır. Ölçeklerde Veri Parametrik testleri kullanılmıştır. Niceliksel değişkenlerimizin ilgisiz iki örnekten elde edilen puanlardan anlamlı düzeyde farklı olup olmadığını test etmek için bağımsız bir örnek t-testi yapıldı. ANOVA (F) testi, ikiden fazla ilgisiz örneğin ortalamasının birbirinden önemli ölçüde farklı olup olmadığını test etmek için uygulandı ve tüm çalışma katılımcıları için doğrudan görüşme yoluyla toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemler (sayı, yüzde, ortalama, standart sapma) kullanıldı. Araştırmanın evreni, Al-Sadr Medical City, Al-Najaf Eğitim Hastanesi, Al-Furat Al-Awsat Hastanesi, Al-Hâkim Genel Hastanesi ve Al-Furat Al-Awsat Sinir Bilimleri Merkezi olarak seçilmiştir. Örneklem için bu merkezlerde takip edilen hastalardan çalışma kriterlerine uyan ve çalışmaya katılmaya gönüllü olanlar seçilmiştir. Çalışmaya 205 hasta gönüllü olarak katılmıştır. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Algılanan Stres Ölçeği ve İnmeye Özel Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılmıştır. Katılımcıların inme tanıları incelendiğinde %76,1'inin iskemik inme, %23,9'unun hemorajik inme geçirdiği belirlenmiştir. Katılımcıların %48,8'inin 5-6 ay, %31,7'sinin ise yaklaşık 7 ay önce inme geçirdikleri belirlenmiştir. Katılımcıların inmeye özel yaşam kalitesi puan ortalaması 1,95 iken, algılanan stres ölçeği puan ortalaması 11,03 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the quality of life and perceived stress status of stroke survivors living in Iraq. The design of this study was planned as a cross-sectional descriptive study. Participants' consent in the study was obtained. Ethics committee and institutional permissions were obtained to conduct the study. The study was conducted between 01 April and 30 July 2022. Data were collected through a direct interview for all study participants. Descriptive statistical methods (number, percentage, mean, standard deviation) were used while evaluating the data Parametric tests were used for the scales. An independent sample t-test was performed to test whether our quantitative variables differed significantly from the scores obtained from two unrelated samples. The ANOVA (F) test was applied to test whether the mean of more than two unrelated samples differed significantly from each other The population of the research includes Al-Sadr Medical City, Al-Najaf Training Hospital, Al-Furat Al-Awsat Hospital, Al-Hakim General Hospital and Al-Hakim General Hospital. It was chosen as the Furat Al-Awsat Neuroscience Center. For the sample, survivors followed in these canter's who met the study criteria and volunteered to participate in the study were selected. 205 survivors participated in the study voluntarily. Personal Information Form, Perceived Stress Scale and Stroke-Specific Quality of Life Scale were used to collect data. When the stroke diagnoses of the participants were examined, it was determined that 76.1% had ischemic stroke and 23.9% had haemorrhagic stroke. It was determined that 48.8% of the participants had a stroke 5-6 months ago, and 31.7% had a stroke approximately 7 months ago. While the stroke-specific quality of life score average of the participants was 1.95, the perceived stress scale average score was determined as 11.03.