Periodontal cerrahi tedavisi yapılmış hastaların klinik ve radyografik verilerinin retrospektif olarak incelenmesi
Retrospective examination of clinical and radiographic data of patients who were periodontal surgery treated
- Tez No: 680266
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN GÜNDOĞAR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Periodontal hastalık nedeniyle destek yapılarını kaybeden dişlerde ana hedef periodontal hastalığın ilerlemesini durdurmakla beraber kaybolan dokuları tekrar oluşturmaktır. Son zamanlarda, cerrahi travmayı en aza indirmek için yeni flep tasarımları önerilmiştir. Güncel teknikler cerrahi sonrası komplikasyonlarda ve hasta rahatsızlığında azalmaya yol açmıştır. Çalışmamızın amacı minimal invaziv cerrahi tekniklerin retrospektif olarak değerlendirilmesi ve incelenmesidir. Çalışmamıza 20-59 yaş aralığında 12 erkek, 21 kadın olmak üzere 33 hasta dahil edilmiştir. 33 hastada 43 bölgeye cerrahi işlem uygulanıp değerlendirmeye alınmıştır. Çalışmamızda MIST/M-MIST ve NIPSA cerrahisi uygulanan 2 hasta grubu bulunmaktadır. 28 bölgeye NIPSA cerrahisi uygulanırken 15 bölgeye MIST uygulanmıştır. Hastalardan periodontal klinik ölçümler (plak indeksi [PI], gingival indeks [GI], sondalamada kanama indeksi [SKİ], sondalanabilir cep derinliği [SCD], klinik ataçman seviyesi [KAS], çekilme derinliği [ÇD], keratinize doku yüksekliği [KDY], papil yüksekliği [PY]) cerrahi işlemden önce ve sonrasında alınmıştır. Cerrahi sonrası ağrı değerlendirmesi (VAS) yapılmıştır. Örneklerin istatistiksel analizinde, Kolmogorov-Smirnov, Paired Samples T, Mann Whitney-U testleri kullanılmıştır. Çalışmamızda her iki grupta da SCD ve KAS verileri anlamlı derece azalma göstermiştir. NIPSA ve MIST grubu arasında VAS skorlaması açısından istatistiksel olarak farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The main goal in teeth that have lost their support structures due to periodontal disease is to stop the progression of the periodontal disease and to regenerate the lost tissues. Recently, new flap designs have been proposed to minimize surgical travma. Current techniques have led to a reduction in postoperative complications and patient discomfort. The purpose of our study is to retrospectively evaluate and examine minimally invasive surgical techniques. Our study included 33 patients, 12 male and 21 female, between the ages of 20-59. In 33 patients, 43 regions were surgically treated and evaluated. In our study, there are 2 patient groups who underwent MIST/M-MIST and NIPSA surgery. While NIPSA surgery was applied to 28 regions, MIST was applied to 15 regions. Periodontal clinical measurements from patients (plaque index [PI], gingival index [GI], bleeding on probing index [BOP], probing pocket depth [PPD], clinical attachment level [CAL], depth of recession [RC], keratinized tissue [KT]], tip of papillae [PT]) were taken before and after the surgical procedure. Postoperative pain assessment (VAS) was performed. Kolmogorov-Smirnov, Paired Samples T, Mann Whitney-U tests were used in the statistical analysis of the samples. In our study, CAL and PPD data showed a significant decrease in both groups. There was no statistical difference between the NIPSA and MIST groups in terms of VAS scoring.