Tip 2 diyabet hastası olan kronik periodontitis hastalarında, cerrahi olmayan periodontal tedavi sonrası Hba1c, serum c-reaktif protein ve serum fibrinojen değerleri ile birlikte iyileşme durumunun karşılaştırılması
Comparison of Hba1c, serum c-reactive protein, and serum fibrinogen levels, along with healing status, after non-surgical periodontal treatment in chronic periodontitis patients with type 2 diabetes
- Tez No: 1014293
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLEND İNANÇ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı diyabetik kronik periodontitis hastalarında, başlangıç periodontal tedavisi yapılmış ve dişeti sağlığına kavuşması amaçlanmış bu hastaların dişetindeki iyileşme durumunu ve serumdaki C-reaktif protein, Fibrinojen ve HbA1c değerlerini karşılaştırarak, ilgili değerler ve ölçümlerin iyileşme açısından değerlendirilmesidir. Yöntem: Periodontitis hastası olan ve cerrahi olmayan periodontal tedavi yapılmış hastalar arasından, tedavi öncesi son 1 ay içinde Hba1c, CRP ve fibrinojen değerlerine bakılmış olan hastalar belirlendi. Aralarından dahil edilme kriterlerini sağlayan 38 adet diyabet hastası ve 38 adet diyabet olmayan toplam 76 hasta seçildi. Çalışma gözlemsel ve retrospektif bir çalışma olarak planlandı. Çalışmaya dahil edilmiş hastalar, cerrahi olmayan periodontal tedavi sonrası 1. ve 3. ayda kontrollere çağırıldı. Kontroller sırasında, yine kontrol seansları döneminde yapılmış kan testi sonuçlarına ve periodontal indeks (SCD, SK, Pİ, Gİ) değerlerine bakıldı. Çalışma sırasında herhangi bir hasta ayrılığı yaşanmadı ve çalışma 76 hasta ile tamamlandı. Bulgular: İstatistiksel analiz sonuçlarına göre, cerrahi olmayan periodontal tedavi sonrası her iki grupta da SCD ortalaması, periodontitisten etkilenen diş sayısı, gingival indeks, kanama indeksi pozitif diş sayısı ve plak indeksi değerlerinde 1. ve 3. aylarda düşüş görüldü. Tedavi sonrası diyabet hastalarında hem HbA1c hem de CRP'nin tedavi öncesi değerine göre 1. ayda ve 3. ayda anlamlı düzeyde düşüş görüldü. Buna karşılık diyabet olmayan hastalarda ise bu değerler için elde edilen bulgularda anlamlı bir değişim görülmedi. Tedavinin fibrinojen değeri üzerine yapılan değerlendirmede, her iki grupta da anlamlı bir düşüş görüldü ve tedavinin fibrinojen değeri üzerinde düşüşe neden olduğu sonucuna varıldı. Sonuç: Cerrahi olmayan periodontal tedavi, periodontitis görülen diyabet hastalarında periodontal iyileşmeye ek olarak sistemik enflamasyonda azalmaya ve glisemik kontrolü sağlamaya yardımcı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate healing in the gingival tissues of diabetic patients with chronic periodontitis who have undergone initial periodontal therapy aimed at achieving gingival health, and to assess recovery by comparing serum C-reactive protein, fibrinogen, and HbA1c levels along with related measurements. Method: Among patients diagnosed with periodontitis who had received non-surgical periodontal treatment, those whose HbA1c, CRP, and fibrinogen levels had been measured within the last month prior to treatment were identified. From this group, a total of 76 patients were selected, including 38 diabetic and 38 non-diabetic individuals who met the inclusion criteria. The study was designed as an observational and retrospective study. The included patients were recalled for follow-up examinations at the 1st and 3rd months after non-surgical periodontal treatment. During these follow-ups, blood test results obtained during the control periods and periodontal indices (probing pocket depth, clinical attachment level, plaque index, gingival index) were evaluated. No patient dropout occurred during the study, and it was completed with all 76 participants. Results: According to the statistical analysis results, after non-surgical periodontal treatment, decreases were observed in both groups at the 1st and 3rd months in mean probing pocket depth, number of teeth affected by periodontitis, gingival index, number of bleeding-positive teeth, and plaque index values. In diabetic patients, both HbA1c and CRP levels showed a statistically significant decrease at the 1st and 3rd months compared to pre-treatment values. In contrast, no significant changes were observed in these parameters among non-diabetic patients. Evaluation of fibrinogen levels revealed a significant decrease in both groups, indicating that the treatment led to a reduction in fibrinogen levels. Conclusion: Non-surgical periodontal treatment not only promotes periodontal healing but also contributes to reduced systemic inflammation and improved glycemic control in diabetic patients with periodontitis.