İsmet Hürmüzlü: Hayatı, edebî kişiliği ve tiyatroları
Life, literly personality and theaters of İsmet Hürmüzlü
  1. Tez No: 680267
  2. Yazar: ENJI TOSON SALAHADDIN ALTORMALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Kerkük birçok halkın, dinin ve dilin bir arada yaşadığı bir coğrafyadır. Ayrıca Kerkük sahip olduğu kültürel miraslar yönünden Irak için özel bir yere sahiptir. Bu mirasların en önemlisi ise Irak-Türkmen edebiyatıdır. Bununla birlikte Irak Türkmen edebiyatında da İsmet Hürmüzlü bilhassa tiyatro alanında kurucu bir öneme sahiptir. Hürmüzlü, sadece edebiyat ve tiyatro alanında değil farklı sanat dallarında faaliyet gösteren bir kültür adamıdır. Bilhassa tiyatro oyunları ile ün kazanan Hürmüzlü, eserlerinde kullanmış olduğu dil ögesiyle halka dokunabilmiş içten ve duygusal sözcükler ile halkın tiyatroya olan tutumunu olumlu yönde değiştirmiştir. Bu tezde özelde Irak Türkmen tiyatrosu genelde ise edebiyatının gelişmesine büyük katkılar sunan İsmet Hürmüzlü hayatı, edebî kişiliği ve tiyatroları çerçevesinde incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Kirkuk is a geography where many peoples, religions, and languages live together. In addition, Kirkuk has a special place for Iraq in terms of its cultural heritage. The most important of these legacies is Iraqi-Turkmen literature. However, in Iraqi Turkmen literature, İsmet Hürmüzlü has founding importance especially in the field of theater. Hürmüzlü is a man of culture not only in the field of literature and theater but also in different branches of art. Hürmüzlü, who became famous especially with his theater plays, was able to touch the public with the language element he used in his works, and with sincere and emotional words, he changed the attitude of the people towards the theater in a positive way. In this thesis, the life of İsmet Hürmüzlü, who contributed greatly to the development of the Iraqi Turkmen theater in particular and the development of literature in general, will be examined within the framework of his literary personality and theaters.