Fotovoltaik teknolojilerin elektrik üretimindeki yeri ve Türkiye açısından değerlendirilmesi
The role of photovoltaic technologies in electricity production and its evaluation in terms of Turkey
- Tez No: 680271
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE SONGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amme İdaresi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Dünya nüfusunun giderek artması, kentleşme, teknolojik gelişmeler, endüstrileşme ve refah artışı sonucunda enerjiye olan talep de hızla artmaktadır. Günümüzde tüketmek zorunda olunan enerjinin büyük bir kısmı fosil kaynaklar olarak adlandırılan; petrol, doğal gaz ve kömür kaynaklarından sağlanmaktadır. Bugün, hemen hemen bütün ülkeler enerji ihtiyaçlarını karşılamak için bu kaynakları tüketmektedirler. Fosil kaynakların; yeryüzünde asimetrik bir şekilde dağılmış olması, her geçen gün rezervlerin tükenmesi, enerji dönüşümleri sırasında çevreye zarar vermeleri ve küresel enerji fiyatlarındaki ani dalgalanmaların ekonomiler üzerinde baskı oluşturması dünya genelinde alternatif enerji kaynaklarının araştırılmasına sebep olmuştur. Bu bağlamda, sınırsız, çevre ile uyumlu ve yenilenebilir olması sebebiyle güneş enerjisi geleneksel enerji kaynaklarına karşı önemli bir alternatif olmaktadır. Bu çalışmada, fotovoltaik teknolojisinin elektrik enerjisi üretimindeki yeri ile ilgili olarak bir araştırma yapılmıştır. Bu kapsamda, öncelikle enerjinin; çevre, ekonomi ve ulusal güç üzerindeki etkileri analiz edilmiştir. Daha sonra enerji talebinin karşılanmasında fotovoltaik sistemlerin; güçlü ve zayıf yönleri, gelişimine yönelik izlenen politikalar incelenmiştir. Türkiye elektrik enerjisi üretiminde fotovoltaik sistemlerin gelişiminin; enerji arz güvenliği, ulusal elektrik şebekesi, ekonomi ve çevre açısından önemi ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The demand for energy is rapidly increasing due to the population growth, urbanization, technological advancements, industrialization and the increase in prosperity. A great amount of the energy that is consumed in today's world is derived from the sources of petroleum, natural gas and coal that can be named as fossil fuel. Today, almost all the countries consume this type of resources so as to meet their needs for energy. The search for alternative energy sources on a global scale is caused by fossil fuels' assymmetrical distribution, its gradual exhaustion of the resources, the environmental destruction of it during its energy transformation and the pressure that the sudden fluctuations on global energy prices make on the economies. To this end, solar energy becomes a outstanding alternative to traditional energy sources owing to the fact that solar energy is inexhaustible, renewable and compatible with the environment. In this study, a research about the role of photovoltaic technology in energy production has been conducted. Within this framework, firstly the effects of energy on the environment, economy and the national power have been analyzed. Following that, the strengths and the weaknesses of photovoltaic systems and policies that are followed for the development of the system in terms of meeting energy demands have been discussed. In the generation of electric energy of Turkey,the importance of the development of photovoltaic systems in terms of energy supply security, natioanal electricity grid, economy and environment have been presented.