Biçimsel olmayan öğrenme ortamlarına ilişkin öğrenenlerin memnuniyet ve faydalanma düzeylerinin incelenmesi
Investigation of satisfaction and benefit levels of learners about non-formal learning environments
- Tez No: 680272
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BARKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu araştırmanın genel amacı, biçimsel olmayan öğrenme ortamlarına ilişkin öğrenenlerin memnuniyet ve faydalanma düzeylerini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda nicel araştırma yöntemi olan betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Türkiye'de Kitlesel Açık Çevrimiçi Derslere katılanların tamamı oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise AKADEMA öğrenme platformunda derslere katılan ve gönüllü olarak anketi dolduran katılımcılar oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklem grubu kolayda örnekleme yöntemi ile seçilmiştir. Araştırmanın veri toplama sürecinde öğrenenlere çevrimiçi bir anket uygulanmıştır. Çalışmamızda, biçimsel olmayan öğrenme ortamlarına ilişkin öğrenenlerin memnuniyet ve faydalanma düzeylerinin belirlenmesi için yapılan tarama anketinde katılımcıların büyük çoğunluğunun memnun olduğu, iletişimde ve verilen eğitim kapasitesinde sıkıntı yaşamadıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The maingoal of this study is to examine the learners'perceptions of their satisfaction and learningin non-formal learning environments. For this purpose, the descriptive survey model was employed. The population of this study was identified as all the learners participate the MOOCs in Turkey. The sample of the research consists of the participants who took the courses on the AKADEMA MOOCs platform and voluntarily participatedthe onlinequestionnaire. In the data collection process of the research, an online questionnaire was applied to the learners. The study has revealed that the majority of the participants was satisfied, they did not have any difficulties in communication and education capacity given in the screening survey conducted to determine the level of satisfaction and utilization of the learners related to non-formal learning environments.