Olağanüstü mal rejimi
Extraordinary property regime
  1. Tez No: 680278
  2. Yazar: SEMA GÜNERİ YENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÖKSAL KOCAAĞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Evlilik birliğinin kurulması, eşlerin beraber yaşamaları ve ekonomik hayatı paylaşmalarına sebebiyet verir. Eşlerin beraber olduğu zaman aralığında edindikleri haklar ile borçlar mal rejiminin kapsamını oluşturur. Mal rejiminin sona ermesiyle beraber eşlerin beraber oldukları zaman dilimi boyunca edindikleri haklar ve borçların paylaşılması; yani tasfiyesi gündeme gelir. 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu'na göre Türk hukukunda yasal mal rejimi edinilmiş mallara katılma rejimidir. Yani eşler Kanun'da zikredilen seçimlik mal rejimlerinden birini seçmedikleri müddetçe aralarında yasal mal rejimi olan edinilmiş mallara katılma rejimi uygulanır. Fakat bazı durumların vücut bulmasıyla beraber eşler arasında mevcut olan mal rejimi olağanüstü mal rejimi adıyla mal ayrılığına dönüşür. Bu kapsamda olağanüstü mal rejimine geçiş geniş manada evlilik birliğini koruyucu bir tedbirdir. Bu tedbirle beraber her eşin malvarlığı birbirinden ayrılır. Bu sayede eşlerden birinin içinde bulunduğu maddi değeri olan tehlike diğer eşin malvarlığına sirayet etmeyecektir. Olağanüstü mal rejimine geçiş eşin veya alacaklının talebi üzerine mahkeme kararıyla sağlanır. Ayrıca olağanüstü mal rejimine geçiş kendiliğinden, önceki rejimin tasfiyesi suretiyle de gündeme gelir.
Özet (Çeviri)
Establishing a marriage union causes spouses to live together and to share economic life. The rights and debts acquired by the spouses during the time period together constitute the scope of the property regime. With the end of the property regime, the sharing of the rights and debts acquired by the spouses during their time together; that is, its liquidation comes to the fore. According to the Turkish Civil Code numbered 4721, the legal property regime in Turkish law is the regime of participation in acquired property. In other words, as long as the spouses do not choose one of the optional property regimes mentioned in the Law, the regime of participation in acquired property, which is a legal property regime, is applied. However, with the incarnation of some situations, the property regime between the spouses turns into a property separation called the extraordinary property regime. In this context, the transition to the extraordinary property regime is a measure to protect the marriage union in a wide sense. With this measure, the assets of each spouse are separated from each other. In this way, the financial danger of one of the spouses will not spread to the assets of the other spouse. The transition to the extraordinary property regime is provided by court decision at the request of the spouse or the creditor. In addition, the transition to the extraordinary property regime automatically comes to the fore with the liquidation of the previous regime.