Fındık üreticiliğinde yapısal dönüşüm: Fatsa ve Ünye köyleri üzerine sosyolojik bir inceleme
Structural transformation in hazelnut production: A sociological study on villages of Fatsa and Unye
- Tez No: 680282
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERHAN AKARÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
Günümüzde tarımsal üretim, dünya ve Türkiye genelinde önemini korumakta ve pek çok insanın temel geçim kaynağını oluşturmaktadır. Geçmişten günümüze, devletlerin uyguladıkları tarım politikalarında küresel ve yerel düzeyde bir dönüşüm yaşanırken tarımda kapitalist ilişkiler gelişerek yayılmış ve köylülük de bir dönüşüm süreci içerisine girmiştir. Bu araştırmada, tarımda gelişerek yayılan kapitalist ilişkileri ve küçük metâ üreticiliğinin genel yapısını incelemek amaçlanmıştır. Bu amaca yönelik olarak fındık üretimi araştırmanın konusu olarak seçilmiş, devletin genel olarak tarıma özel olarak da fındığa yönelik uyguladığı politikalardaki yaşanan dönüşümün fındık üreticileri üzerindeki sosyo-ekonomik etkileri ile birlikte sosyolojik olarak incelenmeye ve yorumlanmaya çalışılmıştır. Fındık, dünyada üretimi büyük oranda Türkiye'de gerçekleştirilen ve Türkiye için de önemli ihracat ürünlerinden birisidir. Yetiştiği bölgedeki insanların temel geçim kaynağı olması nedeniyle hem ekonomik hem de sosyal bir değeri de bulunmaktadır. Araştırmada, tarımda kapitalist ilişkilerin gelişimi ve devletin genel olarak tarıma özel olarak da fındığa yönelik uyguladığı tarım politikalarındaki dönüşüm, fındık üretimi üzerinden incelenmeye çalışılmıştır. Buna yönelik olarak, 2019 yılının fındık hasadı döneminde, Ordu'nun Fatsa ilçesine bağlı Güvercinlik köyü ile Ünye ilçesine bağlı Dumanlı köyünde uygulamaya dayalı nitel bir araştırma gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's world, in Turkey and worldwide, agricultural production maintains its importance and is still the main income source for many people. While there has been a global and local transformation in the agricultural policies implemented by the states, from the past to the present, capitalist relations in agriculture have developed and spread, and the peasantry has entered a transformation process. In this study, it is aimed to examine the capitalist relations that developed and spreaded in agriculture and the general structure of petty commodity producer. For this purpose, hazelnut production has been chosen as the subject of the research and it has been tried to be examined and interpreted sociologically, together with the socioeconomic effects of the transformation in the policies applied by the government towards hazelnut in general. Hazelnut, is an agricultural product that mostly produced in Turkey around the world and one of the most important exporting products of the country. Because of it is the main source of income for the people in the region where it grows, it has both an economic and a social value. In this research, the development of capitalist relations in agriculture; and the transformations of the state's agricultural policies has been applied in general and spesifically to hazelnut tried to be examined through hazelnut production. For this purpose, during the hazelnut harvesting period in 2019, an application-based qualitative research was conducted in Güvercinlik village of Fatsa district and Dumanlı village of Ünye district of Ordu.