Avrupa bütünleşmesi sürecinde Türkiye'de yerelleşme sorunsalı: Fransa ve Polonya ile bir karşılaştırma
Decentralization problematic in Turkey in the process of European integration: A comparison with France and Poland
- Tez No: 680283
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL ESEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 354
Özet
20. yüzyılın ilk yarısında iki dünya savaşı deneyimleyen Avrupa, ikinci yarısında da savaşın ortaya çıkardığı siyasi, ekonomik, kültürel ve toplumsal yıkımları en kısa zamanda telafi etmek ve bir daha yaşanmasına engel olmak amacıyla bütünleşme düşünce ve hareketlerine sahne olmuştur. Ekonomik alanda başlayan bütünleşme olgusu yüzyılın sonuna doğru siyasi bütünleşmeyi de beraberinde getirmiş ve AB gibi kendine özgü bir ulus üstü organizasyon haline gelmiştir. 1990'lı yıllarda post-Sovyet ülkelerin Birliğe üye olmak istemeleri, ortak kamu yönetimi sorununu doğurmuş Avrupa yönetsel alanı düşüncesi ortaya çıkmıştır. Bu tarihten sonra üye olmak isteyen ülkeleri ekonomik alanda olduğu gibi yönetsel anlamda da Birliğe uyum sağlaması gerekmiş ve aday ülkeler uyum için yönetsel sistemlerinde bir dizi reformlar gerçekleştirmiştir. Bu reformlar arasında hiç şüphesiz yerelleşme reformları özel bir öneme sahiptir. Çalışmada AB'ye üye ve aday ülkelerin yönetsel sistemlerinde gerçekleştirilen reformlarda Birliğin etkileme kanalları ve etkileri değerlendirilmek istenmiştir. Bu kapsamda AB kurucu üyesi Fransa, sonradan üye olan Polonya'da gerçekleştirilen yerelleşme reformları ve bu reformlarda AB etkisi incelenmiş ve aday ülke olarak ülkemizde gerçekleştirilen ve gelecekte gerçekleştirilecek reformlar için çıkarımlar ortaya konmuştur. Bu amaçla çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde öncelikle AB bütünleşme süreci ve yerelleşme konularında kavramsal tartışmalara yer verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde Birliğin kurucu ülkesi olan Fransa'nın AB'ye uyum sürecinde gerçekleştirdiği yerelleşme reformları ve bu reformlarda AB etkisi aranmıştır. Ardından Birliğe sonradan üye olan Polonya'nın yerelleşme süreci ve bu süreçte AB etkisi incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise Avrupa bütünleşmesi kapsamında Türkiye'deki yerelleşme reformları incelenmiş ardından Fransa, Polonya Türkiye'deki yerel yönetimlerin yapısı özerk yerel yönetimlerin temel ilkeleri kapsamında karşılaştırılmış ve ardından bu ülkelerin yerelleşme süreçleri konusunda edindikleri olumlu ve olumsuz deneyimler karşılaştırılmış çıkarımlarda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the first half of the 20th century, Europe experienced two world wars, and in the second half, it has been the scene to the integration thoughts and actions to prevent and make it from happening again the political, economic, cultural and social destructions caused by the war. The integration phenomenon that started in the economic field brought political integration with it towards the end of the century and EU has become a distinctive supranational organization. In the 1990s, the post-Sowiet countries' desire to become a member of the EU and this resulted in a common public administration problem and emerged the European administrative space opinion. After this dates, candidate countries had to adapt to the Union in the administrative sense as well as in the economic field and have implemented a series of reforms in their administrative systems for adaptation. Among these reforms, decentralization reforms undoubtedly have a special importance. In the study, it was aimed to evaluate the effects of the Union on the administrative reforms carried out by member and candidate countries. In this context, decentralization reforms, EU affect in these reforms has been examined and implications has been demonstrated for the reforms realized and to be carried out in the future. For this purpose, the study consists of three parts. In the first part, conceptual discussions on the EU integration process and decentralization issues are included. In the second part of the study, decenrtralization reforms by France has been examined, and EU impact has been sought in the process of these reforms. Then, the decentralization process of Poland, which became a member of the Union later, and the EU influence were examined in decentralization process. In the third part of research, local government system in France, Poland and Turkey were compared within the basic principles of local self-government and then the positive and negative experiences of these countries about decentralization processes were compared and inferences were made.