Trafik kazalarında insan faktörü ve trafik kazası tespit tutanaklarının incelenmesi
Human factor in traffic accidents and examination of minutes for determination traffic accidents
  1. Tez No: 68033
  2. Yazar: YEŞİM KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN PAMPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Traffic
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
TRAFİK KAZALARINDA İNSAN FAKTÖRÜ VE TRAFİK KAZASI TESPİT TUTANAKLARININ İNCELENMESİ (YÜKSEK LİSANS TEZİ) Yeşim KÖSE GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat,1997 ÖZET Teknolojik gelişmelerin hızla meydana geldiği çağımızda motor gücü önemli bir yer tutmaktadır. Gelişen çağa karşı insanların iş arayışı onları büyük yerleşim yerlerine çekmiştir. Buna karşılık ulaşım konusunda alman tedbirler yetersiz kalmaktadır. Bunun sonucunda trafik adından çok söz ettirir hale gelmiştir. Trafik kazalarının nerede, nasıl olduğu, kusurların neler olduğu, sürücülerin yaşı, eğitimi ve bunun gibi birçok soruya cevap verebilmek için, herhangi bir kaza sonrası“Trafik Kazası Tesbit Tutanağı”hazırlanmaktadır. Bu tutanaklar yardımıyla sigortadan zararın tazmini, adli durumlarda anlaşmazlığın çözümü, kazaların değerlendirilmesi ve bunlarla ilgili analizler yapılması buna bağlı olarak trafik konusunda iyileştirme projeleri hazırlanmaktadır. Türkiye'de tutanakların derlenip, değerlendirilmesi ile kazalarda insan faktörünün rolü % 98.58 gibi çok yüksek bir oranla en önemli etken olduğu görülmektedir. Gelişmiş ülkelerin pek çoğunda, trafik kazalarında insan faktörünün rolü çok daha düşük orana sahiptir.II Avrupa'da alt yapıdan meydana gelen kazalar %30 iken Rusya'da %70'lik bir orana sahiptir. Almanya'da Köln'de yapılan bir araştırmada %78 sinyalden, % 74 kavşak geometrisinden, % 70 güzergahtaki İyileşmeden ve %72 olarak işaretlerden meydana gelen kazalar olduğu görülmüştür. ( Huk Verband ) Bu tezin amacı, Türkiye'de meydana gelen trafik kazalarında insan faktörünün istatistiklere yansıdığı oranda yüksek olup, olmadığının, değilse nedenlerinin araştırılması ve çözüm önerileri geliştirilmesidir. Çalışmalar sonucunda kazaların değerlenderilmesi ile tutanakların hazırlanması aşamasında hata ve eksiklikler olduğu, özellikle tutanakları dolduran görevlilerin bilgi eksikliği olduğu çalışmada belirtilmeye çalışıldı. Ayrıca, bu yönde yeni bir form tasarısı sunuldu. Bilim Kodu : 5001023 Anahtar Kelimeler : Trafik Kazası, Trafik Kazası Tesbit Tutanakları Sayfa Adedi : 91 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Süleyman PAMPAL
Özet (Çeviri)
Ill (Master of Science Thesis) Yeşim KÖSE GAZI UNIVERSITY SCIENTIFIC INSTITUTE February,1997 ABSTRACT In our era in which the technological improvements happen speedily, the engine power has an important place. Against this developing era, the people looking for employment, has pulled them towards great settlement areas. However the measures taken transportation, have been insufficient. As a result of this traffic has become an issue spoken widely. In order to answer many questions such as where and how do the traffic accidents happen, what are the failures, the age, education etc. of the drivers,“Declaratory minutes for Traffic Accidents”are prepared after each accident. Depending on these minutes, the compensation of the loss from insurance agency, settlement of disputes in juridical situations, evaluation of accidents can be achieved and analysis regarding these can be made and betterment projects on traffic issue are prepared based on these. By the accumulation and evaluation of these minutes, it has been seen that in Turkey, the role of the human factor in these accidents isIV the most important effect, in a ratio as high as 98,58%. In most of the developed countries, the role of the human factor in traffic accidents has less ratio. The road defects in Turkey is nearly 1% 's. While the accidents occuring from underground services in Europe are 30 %; they have a rate of 70 % in Russia. In a research study done in Koln, Germany; it is observed that the accidents happen 78% from signals; 74% from cross-roads geometry and 72% from the improve on the way. ( Huk Verband ) The purpose of this thesis, is to search whether the human factor in the traffic statistics or not, if it is not so high, to look for its reasons and to develop solution suggestions. It has been tried to be pointed that there are missings and faults in the stage of preparation of the minutes and esspecially the lack of knowledge of the duties filling in the minutes; after the evaluation of the accidents, done as a result of the studies. Also a new form projection of this subject in presented. Scientific Code : 5001023 Key Words : Traffic Accident, Minutes for Determination Traffic Accidents Number of Pages : 91 Supervisor of the Thesis : Prof.Dr. Süleyman PAMPAL