Bilgisayar kontrollü bina güvenlik sistemi
Computer controlled home security system
- Tez No: 68032
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ÇAVUŞOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
 - Yıl: 1997
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 96
Özet
BİLGİSAYAR KONTROLLÜ BİNA GÜVENLİK SİSTEMLERİ (Yüksek Lisans Tezi) Rüştü GÜNTÜRKÜN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1997 ÖZET Bu çalışmada bir mikrobilgisayara ek olarak takılabilen donanım ve yazılımdan oluşan iki modüleden ibaret bina güvenlik sisteminin tasarımı ve uygulaması yapılmıştır. Sistemde binaya izinsiz girenleri tespit etmek için ışık algılayıcıları kullanılmıştır. Bilgisayar ile veri toplayıcıları arasında ki iletişimi sağlayan yazılım ise C programlama dili ile yazılmıştır. Tezin birinci bölümünde yapılan işlemler ve karşılaşılan problemler, ikinci bölümde güvenlik sistemleri, üçüncü bölümde algılayıcılar, dördüncü bolümde giriş / çıkış birimleri, beşinci bölümde tasarımı ve uygulaması yapılan devrenin ve kullanılan elamanların tanıtımı yapılmıştır. Altıncı bölüm ise sonuçlar ve tartışmayı içermektedir'.
Özet (Çeviri)
COMPUTER CONTROLLED HOME SECURITY SYSTEM (M. Sc. Thesis) Rüştü GÜNTÜRKÜN GAZİ UNIVERSITY INSTUTITE OF SCIENCE AND TECNOLOGY February 1997 ABSTRACT In this study, a residential security system which of a microcomputer based hardware module and a software module, has been designed and implemented. With in the sistem, the light sensors have been used to detect the intruders. The date collection between the computer and the outside world is achieved by a program written in C programming language. In the first section of this thesis, the details of the implemantation and related problems, has been given, in the second section security systems, in the third section sensors and in the following section the details of circuit implementation and the components has been given the six section contains the results avel conclusiours.