Türkiye'deki güzel sanatlar liseleri ve müzik eğitimi bölümlerinde piyano eğitimi başlangıç aşaması için oluşturulan yaratı ve düzenlemelerin kullanılabilirliğinin incelenmesi
The study of the effectiveness of the orginal composition & arrangenents in the begining level of piano education in anatolian high schools of fine arts & music education in Turkey
  1. Tez No: 68034
  2. Yazar: YAVUZ DURAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İPEK KIVRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
TÜRKİYE'DEKİ GÜZEL SANATLAR LİSELERİ VE MÜZİK EĞİTİMİ BÖLÜMLERİNDE PİYANO EĞİTİMİ BAŞLANGIÇ AŞAMASI İÇİN OLUŞTURULAN YARATI VE DÜZENLEMELERİN KULLANILABİLİRLİĞİNİN İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Yavuz DURAK GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 1997 ÖZET Bu çalışma, Türkiye'deki Güzel Sanatlar Liseleri ve Müzik eğitimi Bölümlerinde Piyano eğitimi başlangıç aşaması için kullanılabilecek yeterli sayıda çağdaş Türk müziği yapıtları bulunmaması nedeni ile oluşturulan yaratı ve düzenlemelerin piyano eğitiminde kullanılabilirliğinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma için oluşturulan etüdler piyano eğitimi I. ve II. yarıyıl müfredat programlarında varolan esaslara göre hazırlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda araştırmacı tarafından oluşturulan yaratılarda Türk motiflerinin bulunmasına, yapılan düzenlemelerde ise; müzik eğitimcisi adayları tarafından tanınabilen ve kolay akılda kalabilen motiflerin seçilmesine özen gösterilmiştir. Oluşturulan yaratı ve düzenlemelerin kullanılabilirlik derecelerini ölçmek amacı ile müzik eğitimi sürecine girmiş olan adaylara çalıştırılıp çaldırılarak“Ampirik yöntem”ile incelenmiş ve saptamalarda bulunulmuştur. Kaynak tarama, görüşme ve Ampirik yönteme dayalı deneysel yöntemlerle oluşturulan bu çalışmanın benzer çalışmalara öneri getirmek açısından önem taşıdığı ve oluşturulan yaratı düzenlemelerin,, piyano eğitiminde başlangıç aşaması için kullanılabilirlik derecesinin yüksek olduğu sonucu düşünülmektedir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 304.04.00 Piyano, Çevre, Evren 50 Yrd.Doç. İpek KIVRAK
Özet (Çeviri)
11 (M.Sc. Thesis) Yavuz DURAK GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECNOLOGY June 1997 ABSTRACT Because of the obsence of enough number of modern Turkish Music pieces available to be used in the beginnig level of piano education in the Anatolian High Schools of Fine Arts in Turkey, this research has been in order to study the effectiveness of originally formed compositions & arrangments in piano education. The Etudes for the research are prepared according to the principles of the two-semester, first level piano education program. For this purpose; it was required for the origial compositions written by the researcher to have Turkish motives in them; & me tried to arrange not only the mostly-known songs but also the interesting ones. The composition & arrangements have been appraisal with opservation after they're played by the students in order to calarify their effectiveness of usage & it is concluded that; the orginal compositions & arrangenents are efective to be included in the begining level of piano education & they have real importance in affeing new ideals for the researches of this type. Science code Key Words Page number Adviser 304.04.00 Piano, Surroundings, Universe 50 Yrd.Doç. İpek KIVRAK