Türkiye'de spor ve siyaset ilişkisi
Sports and political relations in Turkey
- Tez No: 680331
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMET BURÇAK VATANSEVER DURMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Spor, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Sports, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Spor tarihsel süreç içerisinde her zaman kendisine yer bulsa da özellikle yakın dönemde etkileri her geçen gün daha da artmış ve çok boyutlu yönleriyle önem arz eden kavramlar arasında yer almaya başlamıştır. Önceleri daha sınırlı bir çevrede ve az sayıda insan tarafından yapılan spor faaliyetleri, öncelikle olimpiyatlar ve ardından da futbol başta olmak üzere farklı uluslararası organizasyonlarla neredeyse bütün dünyayı tesiri altına almaya başlamıştır. Ekonomik, siyasi, sosyal ve kültürel vb. birçok boyutu bulunan spor kavramı küreselleşmenin etkisinin en başta gelen örneklerinden birini teşkil etmektedir. Bu çerçevede sporun hem milli hem de uluslararası siyasetle etkileşimi günümüzde eskisine oranla daha ciddi seviyededir. Çok farklı yönleri olan sporun siyasetle münasebeti, etkileşimi her daim gündemde olan bir konu olarak kendisine yer bulmuştur. Geniş kitlelerin ilgisini çeken spor kavramı, tarihin her döneminde insanların idaresinde rol almak isteyen siyasilerce farklı yöntemlerle siyasetin içerisine dâhil edilmeye ve bir şekilde ilişki içerisinde olmaya çalışılmıştır. Siyasetçiler spor siyaset ilişkisi içerisinde sporun gücünden ve kitleler üstündeki etkisinden bazı faydalar kazanmayı hedeflemiştir. Siyaset ve spor kavramlarının müşterek noktasını teşkil eden kitleleri etkilemek maksadıyla siyasiler sporun pozitif taraflarından istifade ederek bunda bazen ciddi başarılar elde etmiştir. Bu kapsamda çalışmada, spor siyaset ilişkisinin ve Türkiye'deki durumunun tarihsel çerçevede, örnek olaylardan da yola çıkarak tahlil edilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada konu ilk olarak kavramsal çerçevede ele alınarak; spor, uluslararası ilişkiler, kamu diplomasisi, spor siyaset ilişkisi, spor politikaları, yumuşak güç, marka oluşturma ve Türkiye'deki durum çok farklı yönleriyle tarihi geçmişi de içerecek şekilde ele alınmaya çalışılmıştır. Son olarak çalışma sonuç ve değerlendirmeler bölümüyle bitirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although sports has always found a place for itself in the historicalprocess, its effects have increased with eachpassing day, especially in the recentperiod, and it has begun to take placeamong the concepts of importance with itsmulti-dimensional aspects. Sports activities, whichwerepreviously carried out in a more limited environment and by a smallnumber of people, started to influencealmost the whole world with different international organizations, primarily the Olympics and then football. The concept of sports, which has economic, political, social and culturaletc. many dimensions, is one of the foremostexamples of the effect of globalization.In this context, the interaction of sports with both national and international politics is more serioustoday than before. The relationship and interaction of sports, which has many different aspects, with politics, has found its place as an issue that is always on the agenda. The concept of sport, whichattracts the attention of largemasses, has been tried to be included in politics and to be in a relationship in some way, by politicians who want to take a role in the administration of people in everyperiod of history. Politiciansaimed to gain some benefits from the power of sports and itsinfluence on the masses within the relationship between sports and politics. In order to influence the masses that constitute the commonpoint of politics and sports concepts, politicians have sometimes achieved serious success in this by taking advantage of the positive sides of sports. In this context, this study is aimed to assayrelations between sport and politics and situation in Turkey in the historical context and with some examples. In the study, the subject was first addressed in a conceptual framework; sports, international relations, public diplomacy, sports, politics, sports, politics, soft power, in a way that includes the historicalpast with many different aspects of the have attempted to be addressed. Finally, the study was completed with the results and evaluations section.