Passolig: Türk futbolunda bir devrim mi yoksa bir fişleme sistemi mi?
Passolig: Is it a revolution in Turkish football or a profiling system
- Tez No: 431494
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ITIR ERHART
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Günümüzün en popüler spor dalı olan futbol kitleselliğinin gün geçtikçe artması ile siyasetin ilgi alanına girmiştir. Bu araştırmada Türkiye'de futbol ve siyaset ilişkisi ile son dönemde uygulanmaya başlanan elektronik bilet Passolig Kart sisteminin medya yansımaları incelenmeye çalışılmıştır. Araştırma literatür çerçevesi içerisinde durum saptamaya yönelik betimsel bir araştırma olup nitel araştırma yöntemlerinden genel tarama modeli kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak yazılı kaynaklar taranmıştır. Araştırmayı derinleştirmek üzere genelden özele bir yaklaşımla konu ile alakadar sekiz farklı kişi ile bire bir görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Yapılan görüşmeler yaklaşık 45 dakika sürmüş, aynı dönemde yapılmış ve kişilerin izni ile kayıt altına alınan kayıtlar deşifre edilerek çalışmada yer verilmiştir. Görüşme yapılacak kişiler, sorulara yanıt verebilecek derecede konuya hakim ve iç içe olan kişilerden seçilmiş, farklı görüşlere rağmen, kişilere benzer, açık uçlu sorular yöneltilerek görüşmeler tamamlanmıştır. Çalışmaya birebir görüşme tekniğinin eklenmesine; konunun içeriğinin sadece yazılı ve süreli kaynaklar ile kısıtlanmaması, güncel olan bu konu içeriğinin kişisel görüşmeler dahil edilmeden ve hedef sorular cevaplanmadan yetersiz kalacak olması, özellikle Passolig ile ilgili sürece ve futbol esaslarına hakim kişilerle görüşmenin, konunun anlaşılmasında ve aktarılmasında oldukça etkili olacağı gerçeğinden ötürü başvurulmuştur. Sonuç olarak; siyasilerin oy potansiyellerini arttırmak, iktidarlarını sürdürmek ve rant sağlamak için Salazar örneğinde olduğu gibi yıllarca futbolu propaganda aracı olarak kullanmaları medya aracılığı ile topluma da yansıtılmıştır (Meneses 2009). Büyük kitleleri etkisi altına alma ve harekete geçirme gücü sayesinde futbol, politikanın da yakından ilgilendiği bir spor dalı halini almıştır (Şen 2008). Siyasetin verdiği ekonomik, sosyal ve siyasi güçten faydalanmak isteyen futbol kulüpleri de bu imkânlardan faydalanma yoluna gitmişlerdir. Son dönemde ise bir elektronik bilet yöntemi olan Passolig Kart Sistemi siyasi çevrelerce kullanılarak futbol üzerindeki kontrol mekanizması pekiştirilmeye çalışılmıştır. Bu durum Türkiye'de de futbol ve siyaset ilişkisinin iç içe olduğunu ve spor medyasının da bunu cesurca gözler önüne serdiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Football as the most popular sport nowadays, is within the field of interest of politics as it became more massified. In this research, been tried to investigate the relation between football by focusing on recent electronic ticket system called Passolig and politics and its' effects on media. It is a descriptive study that is aiming to identify the situation within the framework of literature; and general scanning model is used as one of the qualitative research method. Written resources are scanned as data collection tool. In an attempt to deepen this research, eight different people about football and recent card system have been interviewed. Verbal interviews took approximately 45 minutes at same period and mainly focused on recent card system questions. Chosen by their ability or authority to talk about the system, despite their own ideas people asked to answer similar questions. Main reason to investigate personal ideas and having these verbal interviews was to broaden general knowledge about Passolig system and giving the chance to explain recent system itself by target questions. As a result, politicians succeeded to use football as a propaganda instrument for years in order to increase their potential electoral votes, to continue their dominance and to obtain political gains which shown in Salazar example too, and it effected to socity by media (Meneses 2009). Due to crowd puller effects of game and power to mobilize people, politics has taken a close interest in the subject (Sen 2008). Football clubs that want to benefit from economic, social and political powers politicians offer to them, preferred to benefit from these opportunities to the full extent by utilizing politics. Lately, by appliying a type of electronic ticket, Passolig Card System, politicians tried to control football. This situation establishes that relation between football and politics is very close and media bravely shows this relation.