Psikolojik esenliğin takım performansı üzerindeki etkisinin dönüştürücü liderlik modeli bağlamında incelenmesi
The impact of psychological well being on team performance within the context of transformational leadership model
  1. Tez No: 680330
  2. Yazar: İBRAHİM HAŞİM İNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZER CİHAN GÜNAYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışmasının temel amacı, 2000'li yıllardan sonra Örgütsel Davranış yazınında hâkim paradigma olan Pozitif Örgütsel Davranış akımına paralel olarak çalışanların psikolojik esenliklerinin yine örgütler açısından son dönemlerde zorunlu ve etkili bir çalışma tarzı olarak ortaya çıkan takım çalışması ve performansı üzerindeki etkisini incelemektir. Ayrıca dönüştürücü liderlik tarzının bu etkileşimdeki düzenleyici değişken rolü de araştırmanın temel sorunsalı içerisinde yer almaktadır. Bu çalışmanın uygulama kısmı, Türkiye'de faaliyet gösteren hizmet sektörü çalışanlarından elde edilmiştir. Çalışmaya ait en temel bulgu, dönüştürücü liderliğin psikolojik esenlik ve takım performansı ilişkisindeki düzenleyici rolünün doğrulanmasıdır. Ancak beklenilenin aksine bu etki negatif yönlü olarak bulunmuştur. Araştırmaya ait bulgular incelendiğinde, psikolojik esenliğin takım performansı ile ilişkisi doğrulanmaktadır. Aralarında r=0,348 düzeyinde pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki vardır. Beklenildiği gibi çalışanların psikolojik esenliklerinin artması takım bazında olumlu performans sonuçlarının alınmasını sağlamakta ve takım çalışmasının etkinliğini arttırmaktadır. Psikolojik esenlik aynı zamanda çalışanların dönüştürücü liderlik algılarını da olumlu yönde etkilemektedir. İki değişken arasındaki korelasyon kat sayısı 0,306 olarak bulgulanmıştır. Çalışmada, dönüştürücü liderliğin takım performansı üzerinde doğrudan oldukça yüksek düzeyde bir etkiye sahip olduğunun istatiksel olarak kanıtlanması da bu çalışmanın literatüre olan kuramsal katkısı açısından yine önemli bir bulguyu oluşturmaktadır. Dönüştürücü liderlik algısının takım performansı ile ilişkisi r=0,766 olarak bulgulanmıştır. Diğer taraftan analiz örneklemi içerisinde Z kuşağı verisi ayrıştırılarak analizler tekrarlanmıştır. Tekrarlanan analizlerde Z kuşağında da psikolojik esenliğin takım performansı ve dönüştürücü liderliğe pozitif yönlü etkisi ve yine dönüştürücü liderliğin takım performansı üzerine pozitif etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Ancak Z kuşağı ile yapılan analizlerde dönüştürücü liderliğin psikolojik esenliğin takım performansı üzerindeki etkisinde düzenleyici rolü olmadığı görülmüştür. Bu sonuç, örgütsel davranışın gelecek yıllardaki değişimi açısından önemli bir sonuç olarak karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
psychological well being as being parellel to the dominant paradigm in Organizational Behaviour discipline namely Positive Organizational Behaviour after 2000s' on another important, effective and even compulsary working format namely team performance. At the same time, moderating affect of transaformational leadership between the interaction of psychological well being and team performance is researched. To test this relationships data was collected from Service Sector workers servicing in Turkey. The basic finding of the research is the approval of moderating affect of transformational leadership between psychological well being and team performance. There is a positive correlation between psychological well being and team performance which is r=0,348. Increasing level of psychological well being level of employees increases the effectiveness and success of teams i.e. team performance as it was assumed. Meanwhile, psychological well being also increases employees' perception of transformational leadership which the correlation coefficient is r=0,306. One of the important finding of this research is that the impact of transformational leadership on team performance is very high r=0,766 as an important contribution to the related literature. The analyzes were repeated by separating the Generation Z data from analysis sample. In the repeated analyzes with Generation Z sample data, it has been proven that psychological well-being has a positive effect on team performance and transformative leadership, and transformative leadership has a positive effect on team performance. However, in the analysises made with Generation Z, it was seen that transformative leadership had no moderation effect in the impact of psychological well-being on team performance. This result is an important result that can provide information about the change in organizational behavior in the coming years.