Tek akciğer ventilasyonu uygulanan hastalarda iki farklı anestezi yönteminin pulmoner şant, arteriyel oksijenasyon ve hemodinami üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of two different anesthesia methods on pulmonary shunt, arterial oxygenation and hemodynamics in patients undergoing single lung ventilation
- Tez No: 680352
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ZUHAL AYKAÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Toraks cerrahisi esnasında uygulanan TAV'ın bir çok hemodinamik değişime yol açabileceği bilinmektedir. Uygulanan ilaçların, anestezi yönteminin ve hasta pozisyonunun bu değişimleri direkt ya da dolaylı olarak etkilediği yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Biz toraks cerrahisi esnasında TAV uygulanılması planlanan 20 hastayı çalışmamıza alarak iki gruba ayırdık. Grup I (TEA)'da hastalara T6-7 ya da T7-8 mesafelerinden epidural kateter yerleştirilerek sürekli infüzyonla bupivakain verilirken, anestezi indüksiyonu ve idamesinde propofol infüzyonu kullandık. Grup II (TİVA)'de ise indüksiyon ve idame, propofol ve remifentanil kombinasyonuyla sağlandı. Dört farklı zamanda ölçümler gerçekleştirildi. Bunlar; indüksiyon öncesi maskeyle 5 dakika %100 oksijenle ventile edilirken (T1), indüksiyon sonrası LDP'de toraks kapalı ve iki akciğer ventile edilirken (T2), TAV'a geçildikten 20 dakika sonra (T3) ve TAV sonlandırılıp, toraks kapalı, LDP'de iki akciğer ventile edilirken (T4) şeklindeydi. Bu dönemlerin her birinde OAB,KAH,SVB,OPAB,PKUB,SVD,PVD ve KD ölçümleri gerçekleştirildi. Ayrıca PaO2 düzeyleri ve şant oranları da kaydedildi. Elde edilen verilerin değerlendirilmesi sonucunda; TAV uygulamasına başladıktan 20 dakika sonra (T3 dönemi) her iki grupta da PaO2 düzeylerinin düştüğü ve şant oranlarının yükseldiği görüldü. Ancak bu değişim gruplar arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark taşımamaktaydı. Hemodinamik verilerin değerlendirilmesinde ise gruplar arası anlamlı fark yalnızca OAB'larda T3 ve T4 dönemlerinde görülmüştür. Bu dönemlerde TEA grubunun OAB değerleri TİVA grubundan daha yüksek seyretmiştir. Genel olarak hemodinamik değişimler TİVA grubunda daha stabil görünmektedir. Bütün bunların sonucunda; toraks cerrahisi sırasında TAV uygulanacak hastalarda, her iki anestezi yönteminin de tercih edilebileceğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
It is known that OLV applied during thoracic surgery may cause hemodynamic changes. Studies have shown that medications, anesthesia method and patient position affect these changes directly or in directly. We divided 20 patients, who were planned to undergo OLV during thoracic surgery , into two groups. In Group I (TEA), while continuous infusion of bupivacaine was given to patients at T6-7 or T7-8 distances by placing epidural catheters, we used propofol infusion for anesthesia induction and maintenance. In Grup II (TIVA), induction and maintenance was provided with a combination of propofol and remifentanil. Measurement were made at four different times; While with 100% oxygen for 5 minutes with a mask before induction (T1), after induction with LDP while the thorax closed and two lungs ventilated (T2), 20 minutes after switching to OLV (T3), at the end of the OLV, with closed thorax, at LDP while the two lung were ventilating (T4). In each of these periods, MAP, HR, CVP, MPAP, PCWP, SVR, PVR and CQ measurements were performed. PaO2 levels and shunt fractions were also recorded. As a result of the evaluation of the obtained data; it was found that PaO2 levels decreased and shunt fractions increased in both groups, 20 minutes after the start of OLV application (T3 period). However, the difference between the groups was not statistically significant. In the evaluation of hemodynamic data, a significant difference between groups was found only in MAP's at T3 and T4 periods. During these periods, the MAP values of the TEA group were higher than the TIVA group. Hemodynamics changes were to be more stable in the TIVA group. As a result; we think that both anesthesia methods can be preferred in patients who will undergo TVA during thoracic surgery.