Cumalıkızık köyü yaşam döngüsünün Butler'ın Destinasyon Yaşam Döngüsü Modeli (TALC) ile incelenmesi
Investigation of Cumalıkızık's life cycle within the context of Butler's tourism area life cycle (TALC) model
  1. Tez No: 680351
  2. Yazar: MERVE AY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞIL HALE ÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmanın amacı, Butler'ın destinasyon yaşam döngüsü modeli kapsamında Bursa Cumalıkızık Köyü'nün yaşam döngüsünü incelemektir. Bu kapsamda, Cumalıkızık Köyü'nün Butler'ın modelinde hangi aşamada yer aldığının belirlenmesi ve destinasyonun bir sonraki aşamada nereye varacağının öngörülebilmesi de ulaşılması planlanan amaçlar arasındadır. Araştırmada, nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırma verilerinin toplanmasında görüşme ve gözlem tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcılarını, Cumalıkızık destinasyonu paydaşları oluşturmaktadır. Bu kapsamda, yerel halk, işletme sahipleri/yöneticileri, yerel yönetimler ve turist rehberlerinden oluşan 28 paydaş ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri betimsel analiz ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgularda, Cumalıkızık'ta keşif, katılım, gelişme, sağlamlaştırma aşamaları yaşandığı tespit edilirken, durgunluk aşaması göstergelerine de rastlanmıştır. Araştırma sonucunda, köyde 1980-1998 yılları arasında keşif aşaması göstergelerine rastlandığı tespit edilmiştir. Cumalıkızık'ın 1999-2014 yılları arasında katılım aşamasında olduğu tespit edilirken, gelişim ve sağlamlaştırma aşamaları göstergelerinin, 2014 yılından sonra olduğu görülmektedir. Cumalıkızık'ta yaşanan mevcut sorunların giderilmesine ilişkin uygulayıcılara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the life cycle of Bursa Cumalıkızık Village within the scope of Butler's destination life cycle model. In this context, determining the stage at which Cumalıkızık Village is in Butler's model and predicting where the destination will reach in the next stage are among the purposes. Qualitative research method has been used in the research. Interview and observation methods were used to gather data. Attendees of the research consist of Cumalıkızık destination stakeholders. In this extend, interviews were conducted with the attendance of 28 stakeholders of local people, business owners and managers, local administrators and tourist guides. Research data have been analyzed via descriptive analysis. As a result of the analysis, it has been found out that exploration, involvement, development and consolidation phases are processed. Besides, signs of stagnation phase has also been observed. As a result of the research, it has been found out that there have been signs of exploration phase during 1980-1998. While it has been observed that Cumalıkızık village had been in the phase of involvement between 1999 and 2014, development and consolidation phases' signs were observed after 2014. Recommendations regarding overcoming of the current problems faced in Cumalıkızık have been presented to the relevant practitioners.