Constraints from inflation and black-holes on emergent gravity theories
Enflasyonun ve kara delik çözümlerinin kendiliğinden oluşan kütle çekim kuramlarındaki kısıtlamaları
  1. Tez No: 680392
  2. Yazar: İLİM İRFAN ÇİMDİKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ ALİ DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmanın amacı kendiliğinden oluşan kütle çekim kuramlarında enflasyon dinamiğini ve zamanla değişmeyen küresel simetrik karadelik çözümlerini ortaya çıkarmaktır. Enflasyon, gözlemlenen evrenin eşyönlülüğünü ve tektürelliğini açıklayan ana örneklemdir. Aynı zamanda kendiliğinden meydana gelen kütle çekim kuramları, madde ilmeklerinden ortaya çıktığından dolayı doğal olarak kabul edilebilirler. Bu çalışmada ortaya koyduğumuz kara delik çözümleri, gelecekte Event Horizon Telescope (EHT) ve Laser Interferometer Gravitational-wave Observatory (LIGO) deneylerinin yardımı ile modifiye teoriler için test edilebilir bir alan sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this work, we study the inflationary dynamics and the static spherically symmetric black hole solutions on induced gravity theories. Inflation is the central paradigm for explaining the isotropy and homogeneity of the observed universe, whereas induced gravity theories arise from the matter loops and can be qualified as natural. Proposed exact black hole solutions can be a testbed for these induced gravity theories with the help of future observations of Event Horizon Telescope (EHT) and Laser Interferometer Gravitational-wave Observatory (LIGO).