Vibration analysis of composite laminated shells using 2D spectral Chebyshev method and lamination parameters
2B spektral Chebyshev yöntemi ve laminasyon parametreleri kullanılarak kompozit kabukların titresim analizi
  1. Tez No: 680410
  2. Yazar: PEIMAN KHANDAR SHAHABAD
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEKİR BEDİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalısma, katmanlı kompozit yapıların dinamiklerini dogru ve verimli bir sekilde tahmin etmek için bir modelleme yöntemi sunmaktadır. Hareket denklemleri, birinci dereceden kayma deformasyon teorisi kinematik denklemleri ve Hamilton ilkesi kullanılarak elde edilmistir. Enerji tabanlı bu yöntemde, yapının gerinim enerjisini ifade etmek için düzlem içi ve egilme laminasyon parametrelerinden faydalanılmıstır. Hareket denklemini çözmek için Chebyshev polinomlarına dayalı iki boyutlu bir spektral yaklasım gelistirilmistir. Gelistirilen yöntemin performans analizi için düz paneller, kavisli kabuklar, kesik konik kabuklar ve sandviç paneller dahil olmak üzere çesitli çalısmaları incelenmistir. Yöntemin dogrulugunun tespiti için dogal frekans ve kritik burkulma yükleri sonlu elemanlar yöntemi ile bulunanlarla karsılastırılmıstır. Karsılastırmalar sonucu aynı hassasiyetteki sonuçların en az 100 kat daha hızlı elde edilebildigi gözlemlenmistir. Sunulan çözüm yönteminin hesaplama performansından yararlanmak için, bir kabuk geometrisinin temel frekansını en üst düzeye çıkarmak için bir istifleme dizisi eniyilemesi (optimizasyonu) gerçeklestirilmistir. Bulunun optimum konfigürasyona (optimize edilmis laminasyon parametrelerine) karsılık gelen fiber açıları bulunmustur. Ayrıca, temel dogal frekans maksimizasyonuna dayalı olarak optimize edilmis laminasyon parametreleri (ve fiber açıları) üzerinde geometrinin etkisini araştırmak için bir parametrik analiz yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study presents a modeling approach to accurately and efficiently predict the dynamics of laminated composite structures. The governing equations are derived based on the first-order shear deformation theory kinematic equations following the Hamilton's principle. To express the strain energy of the shells, in-plane and bending lamination parameters are used. A two-dimensional spectral approach based on Chebyshev polynomials is implemented to solve the governing equations. The developed framework including the spectral Chebyshev approach and lamination parameters results in an accurate and computationally efficient solution method. To demonstrate the performance of the presented solution approach, various case studies including straight panels, curved shells, truncated conical shells, and sandwich panels are investigated. The benchmarks indicate that the calculated non-dimensional natural frequencies and critical buckling loads excellently match the results found using finite element method and the simulation duration can be decreased by 100 folds. To leverage the computational performance of the presented approach, a stacking sequence optimization is performed to maximize the fundamental frequency of shell geometry, and the corresponding fiber angles are retrieved from the optimized lamination parameters. Furthermore, a parametric analysis is performed to investigate the effect of geometry on the optimized lamination parameters (and fiber angles) based on fundamental natural frequency maximization.