Comparative studies of astrophysical gamma-ray events detected with Fermi/GBM
Fermi/GBM tetiklemiş astrofiziksel gama ışını olaylarının karşılaştırmalı çalışması
- Tez No: 680409
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN GÖĞÜŞ, DOÇ. DR. YUKI KANEKO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Astronomy and Space Sciences, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Astrofizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmanın amacı, kapsamlı tetiklememiş olay araştırmalarında bulunan geçici gama ışını olaylarının sınıflandırılması için iyi kısıtlanmış parametreler tanımlamaktır. Bu amaçla, Fermi Gama Işını Uzay Teleskobu üzerinde bulunan GBM ile tespit edilmiş ve FSW tarafından sınıflandırılmış tetiklemiş olaylar üzerine çalıştık. Fermi/GBM Tetiklemiş Kataloğundaki gama ışını olaylarının başlıca sınıflandırmaları şunlardır: gama ışını patlamaları (GRB), tekrarlayan yumuşak gama ışını kaynakları (SGR), karasal gama ışını parlamaları (TGF), güneş patlamaları (SFL), geçici olaylar (TRANSNT) ve yüklü parçacık olayları. Bu tezde, olası sınıflandırma yöntemlerini önerdiğimiz bu olayların karşılaştırmalı bir çalışmasını sunuyor ve tetiklememiş GBM olaylarının bu çalışma ile nasıl sınıflandırılabileceğini gösteriyoruz. Öncelikle olay türlerinin karakteristik özelliklerini belirlemek için süre ve sertlik analizleri uyguladık. Tüm tetiklemiş olayların sürelerini Bayesian Blok yöntemi ile hesapladıktan sonra her bir sınıfın süre dağılımını elde ettik. Bu süre sonuçlarını baz alarak bütün olay türlerini kısa (≲ 2 s ; SGRB, SGR, TGF) ve uzun (≳ 2 s ; LGRB, SFL, TRANSNT) olaylar olmak üzere iki kategoriye ayırdık. Daha ileri sınıflandırma için 10-2000 keV enerji bandında spektral sertlik hesaplamaları yaptık. Farklı sınıfların sertlik dağılımlarında en az örtüşmeyi, yumuşak ve sert enerji bandı arasındaki kırılma (pivot) noktasını kısa ve uzun olaylar için sırasıyla 50 ve 75 keV olarak aldığımızda elde ettik. Ek olarak, Fermi/GBM tetiklemiş kataloğunda hepsi geçici olaylar olarak sınıflandırılan, bilinen astrofiziksel kaynakların atmalarından ve Dünya örtülmelerinden geçici patlamaları ayırt etmek için bir algoritma geliştirdik. Ayrıca, tetikleme zamanında uzay aracının McIlwain L koordinatı ve 50-300 keV enerji bandında 12 NaI(Tl) dedektöründeki foton seviyesinin maksimumun minimuma oranı yardımıyla yüklü parçacık olaylarını ayrıştırdık.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to define well-constrained parameters for classification of gamma-ray transient events found in comprehensive untriggered-event searches. To this end, we studied the triggered events detected with Gamma-ray Burst Monitor (GBM) and classified by the Flight Software (FSW) on the Fermi Gamma-ray Space Telescope. The main classifications of gamma-ray events in Fermi/GBM Trigger Catalog are gamma-ray bursts (GRB), soft gamma repeaters (SGR), terrestrial gamma-ray flashes (TGF), solar flares (SFL), transients (TRANSNT), and charged-particle events. In this thesis, we present a comparative study of these events, based on which we suggest possible classification methods, and demonstrate how this study will be used to classify untriggered GBM events. We first performed duration and hardness analysis to identify characteristic properties of event types. The durations of all triggered events were calculated via Bayesian Block method, and the duration distribution of each class was obtained. Then, all burst types were divided into two categories as short (≲ 2 s; SGRB, SGR, TGF) and long (≳ 2 s; LGRB, SFL, TRANSNT) events based on the results. For further classification, we calculated spectral hardness in the energy range of 10-2000 keV. The least overlap in the hardness distributions of different event classes was obtained when we used 50 keV and 75 keV as breaking (pivot) points between the soft and hard energy bands for short and long lasting events, respectively. We additionally developed an algorithm to differentiate transient bursts from pulsations and Earth occultations of known astrophysical sources, all of which are classified as transients in the Fermi/GBM Trigger Catalog. Moreover, we differentiated particle events with the help of the McIlwain L coordinate of the spacecraft and maximum to minimum ratio of the count rates of the 12 NaI(Tl) detectors in the energy range of 50-300 keV at the time of the trigger.