Concatenated codes, matrix-product codes and their Schur product
Bitiştirme kodları, matris-çarpım kodları ve onların Schur çarpımı
- Tez No: 680422
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM GÜNERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 32
Özet
Bu tezin iki amacı bulunmaktadır. Öncelikle bitiştirme kodları, matris-çarpım kodları tanıtılarak aralarındaki ilişki üzerinde durulacaktır. Matris-¸carpım kodlarının bitiştirme kodu olarak gösterilebilecekleri bilinmektedir. Bu gerçeğin ispatı sunulacaktır. Ters yönde ise özel bir bitiştirme kodunun nasıl matris-çarpım kodu olarak temsil edilebileceği gösterilecektir. İkinci amacımız ise Cascudo et al. ¸calışmasını takip ederek bazı matris-çarpım kodlarının Schur çarpımlarını çalışmaktır. Doğrusal kodların Schur çarpımları, kod tabanlı şifreleme açısından ilgi çeken bir konudur.
Özet (Çeviri)
The aim of thesis is two-fold. Firstly, we introduce concatenated codes, matrix-product codes and elaborate on their relation. It is known that a matrix-product code can be seen as a concatenated code. We give a proof of this fact. Conversely, we show how a particular concatenated code can be viewed as a matrix-product code. The second goal is to study the Schur product of certain matrix-product codes, following the recent work of Cascudo et al. The Schur product of linear codes is a topic of interest in the context of code-based cryptography.