Bronşektazili hastalarda modifiye artan hızda basamak testinin belirleyicileri
Determinants of the modified incremental step test in patients with bronchiectasis
  1. Tez No: 680440
  2. Yazar: MELİKE MEŞE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA SAVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyopulmoner Fizyoterapi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışma bronşektazili hastalarda Modifiye Artan Hızda Basamak Testi (MAHBT)'nin belirleyicilerini araştırmak amacıyla yapıldı. Çalışmaya klinik olarak stabil 46 erişkin bronşektazi hastası katıldı. Katılımcıların demografik ve klinik bilgileri araştırmacı tarafından kaydedildi. Dispne algısı Medikal Araştırma Kurulu Dispne Ölçeği (MRC) ve hastalık şiddeti Bronşektazi Şiddet Ölçeği (BSI) ile belirlendi. Fonksiyonel egzersiz kapasitesi; Modifiye Artan Hızda Basamak Testi ve Artan Hızda Mekik Yürüme Testi (AHMYT) ile test edildi. 8 m Yürüme Hızı (G-Walk akselerometre), Quadriceps Kas Kuvveti (hand-held dinamometre) ve Fiziksel Aktivite Seviyesi (Yamax CW-700 pedometre) ölçüldü. Yorgunluk düzeyi Yorgunluk Şiddet Ölçeği (FSS) ile değerlendirildi. Yaşam kalitesini belirlemek amacıyla, Leichester Öksürük Anketi (LCQ) ve St. George's Solunum Anketi (SGRQ) kullanıldı. Çalışmanın sonucunda MAHBT adım sayısı; BSI puanı, quadriceps kas kuvveti, günlük adım sayısı, yürüme hızı, yorgunluk, SGRQ toplam puanı ve LCQ puanı ile ilişkili bulundu (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the determinants of the Modified Incremental Step Test (MAHBT) in patients with bronchiectasis. 46 clinically stable adult bronchiectasis patients participated in the study. Demographic and clinical information of the participants were recorded by the researcher. Dyspnea perception was determined by the Medical Research Council Scale (MRC) and the severity of the disease with the Bronchiectasis Severity Index (BSI). Functional exercise capacity; Modified Incremental Step Test and Incremental Shuttle Walk Test (AHMYT) were tested. 8 m Walking Speed (G-Walk accelerometer), Quadriceps Muscle Strength (hand-held dynamometer) and Physical Activity Level (Yamax CW-700 pedometer) were evaluated. Fatigue level was assessed Fatigue Severity Scale (FSS). Leichester Cough Questionnaire (LCQ) and St. George's Respiratory Questionnaire (SGRQ) were used to determine the quality of life. As a result of the study, MAHBT number of steps was found to be correlated with BSI score, quadriceps muscle strength, daily step count, walking speed, fatigue, SGRQ total score and LCQ total score (p 0.05).