Kistik fibrozis-dişi bronşektazili çocuklarin hayat kalitesi ve sosyoekonomik seviyesi araştirmasi
Health-related quality of life and socioeconomic status in non-cystic fibrosis bronchiectasis children
- Tez No: 281895
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT KARADAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bronşektazi gelişmekte olan ülkelerde hala önemli bir hastalıktır. Bu çalışmanın amacı kistik fibrozis dışı bronşektazili çocuklarda yaşam kalitesini ve ilişkili faktörleri araştırmaktı.Çalışmaya Marmara Üniversitesi Çocuk Göğüs Hastalıkları polikliniğinde izlenen 47 kistik fibrozis dışı bronşektazili çocuk alındı. Semptomların başlangıç yaşı, sıklığı, tanı yaşı, hastaların fizik muayene bulguları, solunum fonksiyon testleri (SFT), antibiyotik kullanım sayısı ve yüksek rezolüsyonlu bilgisayarlı tomografide (YRBT) etkilenen loblar değerlendirildi; ayrıca YRBT bulguları bronşektazi yaygınlık derecesini saptamak üzere modifiye Bhalla skorlama sistemine göre skorlandı. Sosyoekonomik seviye (SES) formu, hayat kalitesini saptamak amacıyla St. George Solunum Anketi (SGRQ) ve Yaşam Kalitesi kısa form 36 (SF-36) dolduruldu.Hastaların 23'ü (% 48,9) erkekti, yaş ortalaması 12,10 ± 3,02 yıl, tanı yaşı ortalaması 7,31 ± 3,32 yıl, şikayet yaşı ortalaması 3,05 ± 3,33 yıl olarak bulundu. Takip süresi ortalaması ise 3,64 ± 2,45 yıl olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Bronchiectasis is still an important problem in developing countries. The aim of this study was to evaluate the health-related quality of life and associated factors in children with non-cystic fibrosis bronchiectasis.Children with non?cystic fibrosis bronchiectasis followed at Marmara University Paediatric Pulmonology Clinic were included to the study. Age of symptom onset, age of diagnosis, frequency of presenting symptoms, physical examination findings, pulmonary function tests, antibiotic therapy in acute exacerbations, affected lobes in high resolution computed tomography (HRCT) were evaluated; in addition, HRCT was scored according to modified Bhalla score system to obtain a bronchiectasis distribution severity score. St George?s Respiratory Questionnaire (SGRQ), the Medical Outcomes Study Short Form-36 and socioeconomic status questionnaires were completed by patients and parents.The mean age of the patients (48.9% male) was 12,10 ± 3,02 years. The mean age at diagnosis was 7,31 ± 3,32 years and follow up period was 3,64 ± 2,45 years.