Toplumsal cinsiyet bağlamında kadın eğitim yöneticilerinin karşılaştıkları sorunlar: Fenomenolojik araştırma
Problems faced by female education administrators in the context of gender: A phenomenological study
- Tez No: 680466
- Danışmanlar: PROF. DR. MUALLA BİLGİN AKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, kadın eğitim yöneticilerinin karşılaştıkları sorunları belirlemektir. Bu çalışma, nitel bir araştırma yöntemi olan fenomenoloji (öznel yaşantı) deseninde yürütülmüştür. Araştırmanın kuramsal çerçevesini oluşturmak için alanyazın taraması yapılmış ve verilerin toplanmasında uzman görüşü alınarak geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Veriler, yüz yüze ve çevrimiçi bireysel görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Kartopu örnekleme yöntemiyle belirlenen çalışma grubunu 2020-2021 eğitim-öğretim yılında Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde görev yapan 13 kadın okul yöneticisi oluşturmaktadır. Veri analizi için NVivo 10.0 yazılım paketi kullanılmıştır. Veriler, yalnızca çalışmanın amacı doğrultusunda oluşturulan frekans tablolarıyla değil, aynı zamanda yazılım programından elde edilen şekiller ile de sunulmuştur. Araştırma sonucunda kadın yöneticilerin kariyer gelişimi sürecinde birçok engelle karşılaştığı ortaya konmuştur. Toplumsal cinsiyet bağlamında ataerkil toplum tarafından kabul gören kadına yönelik önyargılı bakış açısı kadınların kariyer gelişim sürecini olumsuz etkilemektedir. Kadın yöneticiler kariyer ilerleme sürecinde erkek meslektaşlarına kıyasla daha fazla çaba harcamak zorunda kalmaktadır. Toplumsal cinsiyet rollerinin getirdiği ağır yükler nedeniyle kadınlar dezavantajlı durumdadır. Eğitim yöneticiliğine atanma ve yükseltilme sürecinde toplumsal cinsiyet bağlamında geleneksel toplumlarda hâkim olan algı nedeniyle kadınlar; cinsiyet ayrımcılığı, otoritelerinin kabul edilmemesi ve“kadından yönetici olmaz”önyargısı ile baş etmek zorunda kalmaktadır. Kadınların estetik bakış açıları ve güçlü iletişim becerilerinden daha fazla yararlanılabilmesi için okul yönetiminde cinsiyet dengesinin sağlanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine the problems faced by female educational administrators. This study was conducted in phenomenology (subjective experience) design, which is a qualitative research method. The literature was reviewed to form the theoretical framework of the study, and a semi-structured interview form, developed by taking expert opinion, was used to collect the data. Data were collected through face-to-face and online individual interviews. The study group determined by the snowball sampling method consists of 13 female school administrators working within the Antalya Provincial Directorate of National Education in the 2020-2021 school year. NVivo 10.0 software package was used for data analysis. The data are presented not only with the frequency tables in accordance with the purpose of the study, but also with the figures obtained from the software program. As a result of the study, it was revealed that female administrators face many obstacles in the process of career development. The prejudiced perspective towards women, which is accepted by the patriarchal society in the context of gender, negatively affects the career development process of women. Female administrators must make more effort than male counterparts in the career development process. Women are at a disadvantage due to the heavy burdens brought by gender roles. Due to the prevailing perception in traditional societies in terms of gender in the process of being appointed and promoted to education administration, women; they must deal with gender discrimination, the rejection of their authorities and the prejudice that“women do not become administrators”. To benefit more from women's aesthetic perspectives and strong communication skills, it is recommended to achieve a gender balance in school administration.