Din-siyaset etkileşiminde ortodoksi ve heterodoksinin değişen boyutları: Suriye siyasetinde Nusayrilik
The changing dimensions of orthodoxy and heterodoxy in the interaction of religions and politics: Nusayris in The Syria politics
  1. Tez No: 680465
  2. Yazar: MEHMET ADEM ERGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AZNAVUR DEMİRPOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Siyasal Bilimler, Religion, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Bölgesel Araştırmalar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortadoğu Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 316
Özet
Sosyal topluluklar tarihsel süreçleri içinde değişen şartlara bağlı olarak istekli veya istek dışı değişimler göstermektedirler. Bu değişim mevcut şartlara hükmedebilme yetisine bağlı olarak farklı özellik gösterebilir. İnsanların yaşamlarında tercih ettikleri öncelik kuralları koyma otoritesine sahip olmaktır. Hükmetme otoritesine sahip olunmadığı zaman, otoriteye tabi olmak, otoriteye isyan etmek ve otoriteyi ele geçirmek gibi farklı tutum ve davranışlar ortaya koyarlar. Bu otorite merkezine hükmetme ile tabi olma arasında sahip olunan pozisyonlar tutum ve davranışların belirlenmesinde etkili olmaktadır. Sosyal bir varlık olan insanın yaşamında etkili olan inanç ve siyasetin karşılıklı etkileşimi, toplumların tutumlarında da kendisini göstermektedir. Bu çalışmamızda Ortodoks ve Heterodoks terimlerine/kavramlarına inanç-siyaset-sosyal yaşamdaki yüklenen anlamların değişimine bağlı olarak; özne (perspektif) ve anlam bakımından yüklenen farklı nitelendirmeleri ortaya koyduk. Bu farklı değerlendirmelerin durağan, değişmez bir kalıp olmadığını ve değişkenlik gösteren bir dinamizme sahip olduğunu açıkladık. Suriye siyasetinde bağımsızlık ile birlikte başlayan süreçte Nusayri toplumunun dini-siyasi-sosyal bakımdan Ortodoks-Heterodoks kavramları çerçevesindeki değişkenliği açıklamayı amaçladık.
Özet (Çeviri)
Social communities show voluntary or involuntary changes depending on the changing conditions in their historical process. This change may show different attitudes, depending on its ability to dominate existing conditions. The people priority prefer in their lives is to have the authority to make the rules. When they do not have the authority to rule, they display different attitudes and behaviors, such as being subject to authority, rebelling against authority, and seizing authority. This center of authority have positions which held between dominating and subordinating are effective in determining attitudes and behaviors. The mutual interaction of belief and politics, which are effective in the life of a social entity, also shows itself in the attitudes of societies. In this study, depending on the changes in the meanings attributed to Orthodox and Heterodox terms / concepts in belief-politics-social life; We put forward different qualifications loaded in terms of subject (perspective) and meaning. We explained that these different evaluations are not static, unchangeable and have a variable dynamism. We aimed to explain the variability of the Nusayri society within the framework of the Orthodox-Heterodox concepts in terms of religion, politics and social in the process that started with independence in Syrian politics