Kronik hipertansiyonu olan çocuklarda erken kardiyak hasar göstergesi olarak nabız dalga hızının yeri
The place of pulse wave velocity as an indicator of early cardiac damage in children with chronic hypertension
- Tez No: 680474
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Giriş Çocuk ve adölesanlarda HT prevalansında son yıllarda ciddi bir artış görülmektedir. Kan basıncı yüksekliği, çocukluktan erişkinliğe kadar uzanma eğilimindedir. Çocukluk çağındaki HT, artan prevalansı nedeniyle son on yıl içinde geniş çapta araştırılan bir konu haline gelmiştir. Hafif yüksek kan basıncının bile damarlar, kalp, beyin, böbrek ve retina gibi hedef organlar üzerinde olumsuz bir etkisi vardır. Özellikle çocuklarda HT'ye bağlı subklinik uç organ hasarının değerlendirilmesi, gelecekteki kardiyovasküler hastalıkları önlemek için yararlıdır. Yüksek riskli popülasyonların erken yaşlarda tanınması, hedef organ hasarının azaltılması için bir fırsat sağlayabilir. Bu çalışmada, kronik hipertansiyonu olan çocuklarda, arteriyel sertlik ölçümü ile EKO ölçümleri arasındaki ilişkiyi çalışmayı amaçladık. Ayrıca, bu hastalarda hedef organ hasarı olarak kardiyak etkilenmenin, kolay ve noninvazif olan arteriyel sertlik ölçümü ile tespit edilip edilemeyeceğini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntemler 1 Aralık 2018 ile 1 Aralık 2019 tarihleri arasında ADÜ çocuk nefroloji polikliniğine, kronik HT tanısı (en az 3 aydır hipertansiyonu olan) ile başvuran veya izlenmekte olan, 5-18 yaş arası çocuklar ile aynı yaş ve cinsiyette sağlıklı çocuklar çalışmaya alındı. Çocuklar; kronik HT tanısı olan (n=80) ve herhangi bir kronik hastalığı olmayanlar (n=38) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Arteriyel sertlik değerlendirmesi için ossilometrik yöntemle Mobil-O-graph cihazı ile çalışmaya alınan tüm çocukların ölçümleri yapıldı. Tüm katılımcılardan, 12 saatlik açlık sonrası kan alınarak serum tip 1 prokollajen karboksiterminal propeptit (T1PKTP) düzeyi bakıldı. Ayrıca, her katılımcının Ekokardiyografi (EKO) cihazı ile sol ventrikül kitle indeksi (SVKİ), karotis intima media kalınlığı (KİMK) ve miyokardiyal global strain değerleri ölçüldü. Her çocuk için veri takip formu dolduruldu. Bulgular Çalışmamızda, demografik verilerden sadece VA ve VKİ değerleri, HT grubunda kontrol grubuna göre anlamlı yüksek saptandı. Arteriyel sertlik ölçümlerinden birçok parametre (NDH, periferik SKB/DKB, OAB, merkezi SKB/DKB, NB ve KO), hipertansiyon grubunda kontrol grubuna göre anlamlı yüksek saptandı. Ancak, arteriyel sertlik parametrelerinden augmentasyon indeksi, augmentasyon basıncı, yansıtma büyüklüğü açısından gruplar arasında herhangi bir anlamlı fark saptanmadı. Ayrıca çalışmamızda, hipertansiyon ve kontrol grubunda; periferik SKB merkezi SKB'ye göre merkezi DKB ise periferik DKB'ye göre anlamlı yüksek saptandı. Hipertansiyon grubunda, EKO ölçümlerinden birçok parametre (KİMK, SVKİ, SVdsİVSK ve SVdsADK) kontrol grubuna göre anlamlı yüksek saptandı. Ayrıca, arteriyel sertlik ölçümlerinden; NDH ile EKO parametrelerinden karotis intima media kalınlığı, sol ventrikül kitle indeksi, sol ventrikül diyastol sonu intraventriküler septum kalınlığı, sol ventrikül diyastol sonu çapı ve sol ventrikül diyastol sonu arka duvar kalınlığı arasında pozitif korelasyon saptandı. Ancak, kontrol grubunda bu parametreler arasında, herhangi bir anlamlı ilişki saptanmadı. Ayrıca, Speckle Tracking EKO ile ölçülen endokardiyal global strain, miyokardiyal global strain, epikardiyal global strain ve ELİSA yöntemiyle çalışılan serum T1PKTP düzeyi açısından gruplar arası anlamlı fark saptanmadı. Sonuç Klinikte, pratik ve noninvazif kullanılan arteriyel sertlik değerlendirmesinin ve ölçülen NDH'nin, hipertansiyonu olan çocuklarda damar yapısı hakkında bilgi veren önemli bir değerlendirme olduğunu düşünüyoruz. Ayrıca AS-NDH ölçümünün, çocuklarda hipertansiyonun erken döneminde bile hedef organ hasarı olarak kalpte etkilenmeyi göstermek için kullanılabileceğini düşünüyoruz. Bu konuda, çok merkezli ve geniş kapsamlı çalışmaların yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
İntroduction There has been a significant increase in the prevalence of HT in children and adolescents in recent years. High blood pressure tends to range from childhood to adulthood. Childhood HT has become a widely researched topic in the last decade due to its increasing prevalence. Even mildly high blood pressure has a negative effect on target organs such as blood vessels, heart, brain, kidney and retina. Especially in children, evaluation of subclinical end organ damage due to HT is useful to prevent future cardiovascular diseases. Recognizing high-risk populations at an early age may provide an opportunity to reduce target organ damage. In this study, we aimed to study the relationship between arterial stiffness measurement and ECHO measurements in children with chronic hypertension. In addition, we aimed to investigate whether cardiac involvement as target organ damage can be detected by arterial stiffness measurement, which is easy and non-invasive in these patients. Materials and Methods Between December 1, 2018 and December 1, 2019, children aged 5-18 years who were admitted to the ADU pediatric nephrology outpatient clinic with a diagnosis of chronic HT (who had HT for at least 3 months) or who were being followed up, and healthy children of the same age and sex were included in the study. For the evaluation of arterial stiffness, measurements of all children included in the study were made with the Mobil-O-graph device by oscillometric method. Blood was drawn from all participants after 12 hours of fasting and serum type 1 procollagen carboxyterminal propeptide (T1PKTP) level was measured. In addition, each participant's left ventricular mass index (LVMI), carotid intima-media thickness (CIMT) and myocardial global strain values were measured with an Echocardiography (ECHO) device. A data follow-up form was filled in for each child. Results In our study, only the BM and BMI values among the demographic data were found to be higher in the HT group compared to the control group. Among the arterial stiffness measurements, many parameters (PWV, peripheral SBP / DBP, MAP, central SBP / DBP, PP and KO) were found to be higher in the hypertension group compared to the control group. However, there was no significant difference between the groups in terms of arterial stiffness parameters such as augmentation index, augmentation pressure and projection size. In addition, in our study, in the hypertension and control group; peripheral SBP was significantly higher than central SBP, and central DBP compared to peripheral SBP. In the hypertension group, many parameters (CIMT, LVMI, IVSd and LVPWd) were found to be significantly higher than the control group. Also, from arterial stiffness measurements; a positive correlation was found between PWV and ECHO parameters between carotid intima-media thickness, left ventricular mass index, left ventricular end-diastolic intraventricular septum thickness, left ventricular end-diastolic diameter and left ventricular end-diastolic posterior wall thickness. However, no significant relationship was found between these parameters in the control group. In addition, there was no significant difference between the groups in terms of strain parameters measured by Speckle Tracking ECHO and serum T1PKTP levels measured by ELISA method. Conclusion We think that the evaluation of arterial stiffness and measured NDH, which is used practically and noninvasively in the clinic, is an important evaluation that provides information about the vascular structure in children with hypertension. In addition, we think that AS-NDH measurement can be used to show the effect of the heart as target organ damage even in the early period of hypertension in children. Multi-center and comprehensive studies should be conducted on this subject.