7 – 17 yaş aralığında özgül öğrenme güçlüğü tanılı bireylerde yerçekimi güvensizliği'nin ölçümü
Measurement of gravitational insecurity in individuals with a diagnosis of specific learning disabilities aged 7 - 17 years
  1. Tez No: 680502
  2. Yazar: ZEYNEP ARAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL SARI GÖKTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ergoterapi, Psikiyatri, Occupational Therapy, Psychiatry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırma Duyu Bütünleme Bozukluklarının alt tiplerinden biri olarak kabul edilen Yerçekimi Güvensizliği'nin Özgül Öğrenme Bozukluğu tanılı bireylerde görülme sıklığının tespiti amacıyla yapıldı. Çalışmaya 65'i erkek, 34'ü kız olmak üzere Özgül Öğrenme Bozukluğu tanılı 99 çocuk dâhil edildi. Çocuklar Yerçekimi Güvensizliği'nin tespiti amacıyla Gravitational Insecurity Assesment (revised version) – Yerçekimi Güvensizliği Değerlendirme Ölçeği kullanılarak değerlendirmeye alındı. Elde edilen veriler Spearman Korelâsyon Analizi, Mann Whitney U testi ve Ki – kare Testi kullanılarak istatistiksel olarak analiz edildi. Katılımcıların ölçek puanlarına göre Yerçekimi Güvensizliği incelendiğinde %76.8'inde (n=76) Yerçekimi Güvensizliği olduğu, %23.2'sinde (n=23) Yerçekimi Güvensizliği olmadığı saptandı. Katılımcılara uygulanan yaş, ölçek ve ölçek basamaklarından elde edilen skorlar arasındaki ilişkiler Spearman Korelâsyon Analizi ile karşılaştırıldı. Yaş ile ölçek toplam puanı (r = - 0,295, p = 0.003), emosyonel cevap puanı (r = - 0,243, p = 0.015) ve postural cevap puanı arasında istatistikçe anlamlı negatif yönlü ilişkiler saptandı (r = - 0,317, p = 0.001). Katılımcıların ölçek ve ölçek basamak puanlarının cinsiyete göre farklılığı karşılaştırıldı. Belirtilen ölçek ve ölçek basamak puanlarından herhangi birisi ile cinsiyet arasında istatistikçe anlamlı bir farklılık saptanmadı. Katılımcıların emosyonel ve postural cevaplarından elde edilen skorlar arasındaki ilişkiler Spearman Korelâsyon Analizi ile karşılaştırıldı. Yerçekimi Güvensizliği tepkisini oluşturacak; a) dengesiz bir yüzeyde hareket b) başka bir kişinin beklenmedik ya da hızlı bir hareketi c)baş pozisyonunun değiştirilmesi d) ayaklar sabit zeminden ayrılırken baş pozisyonunun değişmesi e) yüksek bir yerde statik konum ya da hareket f) kafa karıştırıcı görsel uyaran ya da görsel uyaran azlığı, şeklindeki hareket içeriklerine bağlı olarak çocukların ölçek basamaklarındaki görevlere verdikleri cevaplar Spearman Korelâsyon Analizi ile karşılaştırıldı ve aralarında anlamlı ilişkiler tespit edildi. Araştırma sonuçlarına göre, Yerçekimi Güvensizliği'nin, Özgül Öğrenme Bozukluğu tanılı bireyler arasında yaygın olarak görülmekte olduğu tespit edilmiştir. Özgül Öğrenme Bozukluğu tanılı bireylerde, Yerçekimi Güvensizliği'nin şiddeti ve görülme sıklığının yaşla birlikte artış gösterdiği bulunmuştur. Özgül Öğrenme Bozukluğu tanılı bireylerde, Yerçekimi Güvensizliği'nin görülme sıklığı cinsiyetler arasında anlamlı bir farklılığa sahip değildir. Yerçekimi Güvensizliği olan Özgül Öğrenme Bozukluğu tanılı bireyler, farklı hareket paternlerine farklı seviyede tepki göstermişlerdir. Yerçekimi Güvensizliği olan Özgül Öğrenme Bozukluğu tanılı bireylerde Yerçekimi Güvensizliği'nin postural belirtilerinin, emosyonel belirtilerine göre daha yüksek oranlarda olduğu gözlemlenmiştir. Yaşla birlikte hem postural belirtilerin hem emosyonel belirtilerin görülme oranlarının artmakta olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the incidence of Gravitational Insecurity, which is considered as one of the subtypes of Sensory Integration Disorders, in individuals with Special Learning Disorders. 99 children diagnosed with Special Learning Disorder, 65 boys and 34 girls, were included in this study. Children were evaluated using Gravitational Insecurity Assesment Scale to detect Gravitational Insecurity. The data obtained were analyzed statistically used Spearmaan Correlation Analysis, Mann Whitney U test and Chi- Square Test. When Gravitational Insecurity was examined according to the scale scores of the participants, it was found that 76.8% (n: 76) had Gravitational Insecurity and 23.2% (n:23) did not have Gravitational Insecurity. The relationship between the age, scale and scores obtained from the scale steps applied to the participants were compared with Spearman Correlation Analysis. Statistically significant negative correlations were found between age and scale total score ( r = - 0.295, p = 0.003), emotional response score ( r = - 0.243, p = 0.015) and postural response score ( r = - 0.317, p = 0.001). The differences in the scale and scale level scores of the participants by gender were compared. There was no statistically significant difference between any of the specified scale and scale step scores gender. The relationship between the scores obtained from the emotional and postural responses of the participants were compaired. It will generate the Gravitational Insecurity response; a) movement on an unstable surface b) an unexpected or rapid movement of another person c) a change of head position d) a change of head position when feet leave the stable floor e) a static position or movement in a high place f) confusing visual stimulus or visual, the responses given by the children to the tasks in the scale steps were compared depending on the content of movement in the form of lack of stimulation and significant relationships were found between them. According to the results of the research, it was determined that Gravitational Insecurity is common among individuals diagnosed with Special Learning Disorder. İt has been found that the severity and frequency of Gravitational Insecurity increases with age in individuals diagnosed with Special Learning Disorder. The incidence of Gravitational Insecurity in individuals diagnosed with Special Learning Disorder does not have a significant difference between genders. Individuals diagnosed with Special Learning Disorder with Gravitational Insecurity reacted to different movement patterns at different levels. It has been observed that the postural symptoms of Gravitational Insecurity in individuals diagnosed with Special Learning Disorder with Gravitational Insecurity are at higher rates than their emotional symptoms. It has been determined that the incidence of both postural symptoms and emotional symptoms increase with age.