Özgül öğrenme bozukluğu olan çocuklarda vestibüler rehabilitasyon etkinliğinin araştırılması
Investigation of vestibular rehabilitation effectiveness in children with specific learning disorders
- Tez No: 842544
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYYUP KARA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı, Özgül Öğrenme Bozukluğu (ÖÖB) olan çocukların vestibüler fonksiyonlarını değerlendirmek ve farklı vestibüler rehabilitasyon uygulamaları sonrasında bu çocuklardaki öğrenme ve denge becerilerindeki değişikleri incelemektir. Yöntem: 7-12 yaş arasında olan ÖÖB tanılı, 2 çalışma grubu ve aynı yaş aralığına sahip sağlıklı çocuk olan 1 kontrol grubu şeklinde 3 grupta incelenmiştir. Çalışma gruplarının vestibüler rehabilitasyon öncesinde, vestibüler becerileri değerlendirilmiş ve bu beceriler hiçbir uygulama yapılmayan 7-12 yaş arası kontrol grubu ile karşılaştırılmıştır. Vestibüler testler için DOT, AT, DKST, gaze ve sakkad testi uygulanmıştır. Çalışma grubu randomize bir şekilde ikiye ayrılmıştır. Birinci gruba, geleneksel vestibüler rehabilitasyon; ikinci gruba ise, sanal gerçeklik teknolojisi olan Nintendo-WiiFit ile vestibüler rehabilitasyon uygulanmıştır. Rehabilitasyon uygulamalarından sonra her iki çalışma grubunun vestibüler ve öğrenme becerileri tekrar değerlendirilmiştir. Öğrenme becerileri için MOYA Öğretmen Formu, MOYA Ebevyn Formu ve Beery VMY kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of our study is to evaluate the vestibular functions of children with Specific Learning Disorder (SLD) and to examine the changes in learning and balance skills in these children after different vestibular rehabilitation applications. Method: It was examined in 3 groups: 2 study groups, diagnosed with SLD, between the ages of 7-12, and 1 control group, healthy children with the same age range. Before vestibular rehabilitation, the vestibular skills of the study groups were evaluated and these skills were compared with the control group aged 7-12 years, which did not receive any treatment. For vestibular tests, SOT, AT, LOS, gaze and saccade tests were applied. The study group was randomly divided into two. The first group includes traditional vestibular rehabilitation; Nintendo-WiiFit, a virtual reality technology, was applied to the second group. After the rehabilitation practices, the vestibular and learning skills of both study groups were re- evaluated. MOYA Teacher Form, MOYA Parent Form and Beery VMY were used for learning skills.