Life kinetik egzersizlerin motor koordinasyon ve beceri öğrenimi üzerine akut ve kronik etkilerinin incelenmesi
Investigation of acute and chronic effects of life kinetic exercise on motor coordination and skill learning
- Tez No: 680503
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ERSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu araştırmanın amacı, Life kinetik egzersizlerin motor koordinasyon ve beceri öğrenimi üzerine akut ve kronik etkileri incelemektir. Araştırmanı evrenini, Isparta Merkez Halıkent Ortaokulunda öğrenim gören 426 öğrenci, örneklemini ise 10 -11 yaş grubu toplam 65 öğrenci oluşturmuştur. Çalışma grubu ve kontrol grubu olarak randomize biçimde seçilmiş ve kontrol grubu (n=33), çalışma grubu (n=32) olacak şekilde iki gruba ayrılmıştır. Bu araştırmada çalışma grubuna 10 hafta life kinetik çalışma programı uygulanmış kontrol grubuna egzersiz verilmemiştir. Araştırmada Çocuk beden koordinasyon testi kullanılmıştır. Ölçümler öntest, aratest, sontest ve kalıcılık testleri olarak uygulanmıştır. Hentbol Yetenek Testi kullanılarak iki gruba 8 hafta hentbol temel teknik beceri öğretimi uygulanmış öntest ve sontest yapılmıştır. Araştırmada tekrarlı ölçümler Anova testi ve simple effect testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the acute and chronic effects of Life kinetic exercises on motor coordination and skill learning. The population of the research consists of 426 students studying in Isparta Central Halikent Secondary School and the sample consisted of 65 students in the 10-11 age group. The study group and the control group are randomly selected and divided into two groups as the control group (n = 33), and the study group (n = 32). In this study, a 10-week life kinetic program is applied to the study group, and no exercise is given to the control group. Child body coordination test is used in the study. Measurements are applied as pre-test, mid-test, post-test and retention tests. Using the Handball Ability Test, handball basic technical skills training are applied to two groups for 8 weeks, pre-test and post-test are performed. Repeated measures in the study, Anova test and simple effect test, has been applied.