Drama etkinliklerinin okul öncesi eğitim kurumuna devam eden 60-72 aylık çocukların prososyal davranışları üzerine etkisinin incelenmesi
A study of the effects of drama activities on the prosocial behaviour of children of 60 to 72 months attending preschool educational institutions
  1. Tez No: 680529
  2. Yazar: BETÜL DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REMZİYE CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırma, drama etkinliklerinin 60-72 aylık çocukların prososyal davranışları üzerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel desen uygulanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2020-2021 eğitim öğretim yılı İstanbul ili Fatih ilçesindeki Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı bir ilkokulun anasınıfına devam eden 16'sı deney, 16'sı kontrol grubu olmak üzere toplam 32 çocuk oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak; araştırmacı tarafında geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”ve çocukların prososyal davranış becerilerini değerlendirmek için Bower (2012) tarafından geliştirilen ve Bağcı (2015) tarafından Türkçe'ye uyarlama ve geçerlik güvenirlik çalışması yapılan“Çocuk Prososyallik Ölçeği”kullanılmıştır. Uygulama öncesi Çocuk Prososyallik Ölçeği her iki gruba ön test olarak uygulanmıştır. Deney grubunda bulunan çocuklara; MEB Okul Öncesi Eğitim Programı'nın yanında dokuz haftalık, 24 oturumdan oluşan drama etkinlikleri uygulanmıştır. Kontrol grubunda bulunan çocuklara ise; sadece MEB Okul Öncesi Eğitim Programı, sınıf öğretmenleri tarafından uygulanmıştır. Uygulamaların sonunda aynı ölçek her iki gruba son test olarak ve son testten 3 hafta sonra da kalıcılık testi olarak tekrar uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler, SPSS 21 paket programıyla analiz edilmiştir. Verilerin analizinde; frekans ve yüzde, t Testi, Mann Whitney U Testi, Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, deney ve kontrol grubu ön test puan ortalamaları arasında anlamlı bir farklılık bulunmazken, son test puan ortalamalarında deney grubu lehine anlamlı farklılık gözlenmiştir. Deney grubu son test ve kalıcılık testi ölçümleri arasında ise, kalıcılık testi puanlarının anlamlı derecede yüksek olduğu görülmüştür. Sonuçlar; uygulanan drama etkinliklerinin okul öncesi eğitime devam eden 60-72 aylık çocukların prososyal davranışları üzerinde etkili olduğunu ve bu etkinin devam ettiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to study the effects of drama activities on the prosocial behavior of children of 60 to 72 months. For the research, a control group pretest - posttest quasi-experimental design has been implemented. The study group of the research consists of 16 children in the experimental group and 16 in the control group, a total of 32 children attending the nursery class of an elementary school under the Ministry of Education, in the Fatih district of of the city of İstanbul. As a data-collecting tool, the“Personal Data Form”developed by the researcher, and also the“Child Prosociability Scale”has been utilized, which was developed by Bower (2012) to evaluate the prosocial behavior of children, and translated into Turkish and studied for validity and reliability by Bağcı (2015). The Child Prosociability Scale has been applied to both groups as a pretest, before the research. For the children of the experimental group, drama activities that consist of 24 sessions through a period of nine months have been applied, as well as the Preschool Educational Program of the Ministry of Education. For the children of the control group, only the Preschool Educational Program of the Ministry of Education has been applied, by their class teachers. At the end, the same scale has been applied to both groups as a posttest, and once again three weeks after the posttest, as a permanence test. The research data has been analyzed with the SPSS 21 packaged software. Frequency and percentage, the t-test, Mann Whitney U Test and Wilcoxon Signed Ranks Test have been used for the data analysis. At the conclusion of the research, no considerable difference has been observed between the pretest score averages of the experimental and control groups, but a considerable difference has been observed between the posttest score averages, in favor of the experimental group. Between the posttest and permanence test results of the experimental group, the permanence test scores have been observed to be considerably high. The results show that drama activities are effective on the prosocial behavior of children of 60 to 72 months, and that this effect is continuous.