Örgütsel adalet ve motivasyona ilişkin öğretmen görüşleri: Bir durum çalışması
Teachers' views on the concept of organizational justice and motivation: A case study
  1. Tez No: 680531
  2. Yazar: MELEK OSMANOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Denetimi ve Planlaması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Araştırmada devlet okullarında görev yapan öğretmenlerin örgütsel adalet algıları ile motivasyon arasındaki ilişkinin belirlenmesi için çalışılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu 2020-2021 eğitim öğretim yılı Türkiye'de Millî Eğitim Bakanlığına bağlı devlet okullarda görev yapan 15 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak açık uçlu sorulardan oluşan yarı -yapılandırılmış görüşme formu kullanılmış, katılımcıların verdiği cevaplar ses kayıt cihazına kaydedilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre katılımcılar devlet okullarında örgütsel adaletin olmadığını ve bununla ilgili birçok problemle karşı karşıya geldiklerini belirtmişlerdir. Alt temalara bakıldığı zaman katılımcı görüşlerinin konuyla ilgili farklı düşünceleri olduğu görülmektedir.Araştırma sonuçlarına göre katılımcılar, öğretmenlerin örgütsel adalet algısı ile alakalı olumsuz anlayışa sahip olduğu, öğretmenlerin adalet denildiğinde akıllarına ilk gelen şeyin eşitlik ve paylaşımcılık olduğu, yöneticilerin en esası liderlik vasfına sahip olması ve örgüt mevzuatının olması gerektiği, MEB' in örgütsel adalet uygulamalarının öğretmenlerin verimliliğine üzerine etkisinde bir uygulamanın olmadığı, örgütte adalet olduğu zaman öğretmenlerin motivasyonunun da yükselebileceği, öğretmenlerin hem motivasyonunun hem de örgütsel adaletin sağlanmasında performansa dayalı değerlendirmenin olması gibi düşüncelerini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In the study, it was tried to determine the relationship between the organizational justice perceptions of teachers working in public schools. The working group of the research consists of 15 teachers working in official public schools affiliated to the Ministry of National Education in Turkey for the 2020-2021 academic year.In the study, a semi-structured interview form consisting of open-ended questions was used as a data collection tool, and the answers given by the participants were recorded on a tape recorder. The research data were subjected to content analysis after the transcript process. In the research, content analysis was used from frequency analysis which is a factor. In the study, the views of the participating teachers were categorized into draft themes under the main theme and sub-themes. According to the findings obtained in the study, the participants stated that there is no organizational justice in public schools and they faced with many problems related to this. When the sub-themes are examined, it is seen that the participant views have different opinions on the subject. According to the results of the research, the participants stated that the teachers have a negative understanding about the perception of organizational justice, that the first thing that comes to mind when the teachers are called justice is equality and sharing, that the administrators should have leadership qualities and that organizational legislation should be the most important thing, that the organizational justice practices of the Ministry of National Education are on the efficiency of the teachers. They stated that there is no application under the influence of the organization, that the motivation of teachers can increase when there is justice in the organization, that there is performance-based evaluation in ensuring both the motivation of teachers and organizational justice.