Aydın, Denizli ve Manisa illerinde schmallenberg virus enfeksiyonunun serolojik olarak araştırılması
Serological investigation of schmallenberg virus infection in Aydin, Denizli, Manisa provinces
- Tez No: 680566
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAL EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Viroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Schmallenberg virusu (SBV), ilk kez 2011 yılında Avrupa'da tanımlanan, sokucu sineklerle bulaşan, sığır, koyun ve keçilerde süt veriminde azalma, abort, mumifiye fötus, erken doğum, ölü doğum ve kongenital anomalilerle ile karakterize, epidemik şekilde seyredebilen ve sonuç olarak ekonomik kayıplara neden olan bir hastalığa yol açmaktadır. Enfeksiyonun bölgemizdeki varlığı ve yaygınlığı konusunda bilimsel veri bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı, Aydın, Manisa, Denizli İllerinde SBV enfeksiyonun varlığı ve yaygınlığını araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Aydın, Denizli ve Manisa illerindeki keçi, koyun ve sığır yetiştiriciliği yapan işletmelerden toplam 464 hayvandan kan serumu örnekleri elde edildi. Örnekler ticari indirekt ELISA ile SBV'e karşı oluşan antikor varlığı yönünden test edildi. Bulgular: Araştırmada genel olarak tüm hayvanların %25,86'inde (120/464) SBV'ye özgü antikor varlığı tespit edildi. Seropozitiflik oranları Aydın'daki tüm hayvanlarda %42,86 (66/154), Denizli'de %22,73 (35/154) Manisa'da ise %12,18 (19/156) oranında olduğu tespit edildi. Örneklenen tüm keçilerde %27,85 (44/158), tüm koyunlarda %21,15 (33/156) ve tüm sığırlarda ise %28,67 (43/150) oranında antikor pozitiflik bulundu. Seropozitiflik oranlarının istatistiksel karşılaştırılması sonrasında coğrafik konum, yaş ve ırk arasında anlamlı bir farklılık bulunurken, tür ve cinsiyet yönünden anlamlılık saptanmadı. Sonuç: Araştırmada SBV enfeksiyonunun Batı Ege Bölgesi'nde oldukça yaygın olduğu ve ekonomik kayıplara neden olabileceği görüşüne varıldı. Araştırmanın sonuçları, SBV enfeksiyonuna karşı mücadele, koruma ve kontrol yöntemlerinin geliştirilmesi, yürürlüğe konması gerekliliğine dikkati çekmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Schmallenberg virus (SBV), transmitted through stinging flies and first identified in Europe in 2011, infects cattle, sheep and goats. Clinical symptoms of the infection includes reduced milk yield, abortion, mummified fetus, preterm birth, stillbirth and congenital anomalies, leading to an epidemic disease and consequently causing economic losses. There are no scientific data on the presence and/or prevalence of the infection in our region. The aim of this study was to investigate the presence and prevalence of SBV infection in Aydın, Manisa, and Denizli provinces. Materials and Methods: Blood serum samples were obtained from 464 goats, sheep, and cattle housed in breeding farms in Aydın, Denizli, and Manisa provinces. Samples were tested for the presence of antibodies against SBV with a commercial indirect Enzyme Linked Immunosorbent Assay (ELISA). Results: Overall, SBV-specific antibodies were found in 25.86% (120/464) of all animals. Seropositivity rates in all animals were 42.86% (66/154) in Aydın, 22.73% (35/154) in Denizli and 12.18% (19/156) in Manisa. Seropositivity was 27.85% (44/158) in goats, 21.15% (33/156) in sheep and 28.67% (43/150) in cattle. Effects of geographical location, age, and breed, but not species and gender, on seropositivity rates were statistically significant. Conclusion: In the study, it was concluded that SBV infection is common in the Western Aegean Region and may cause economic losses. The results of the study draw attention to the necessity of developing and taking precautions in combating, protection, and control against the SBV infection.