Haptonomi ve sanal gerçeklik uygulamasının plansız gebeliklerde anksiyete, bağlanma ve gebeliğin kabulüne etkisi: Bebeği hayal edebilmek
The effect of haptonomy and virtual reality on anxiety, prenatal attachment and acceptance of pregnancy in the unplanned pregnant women: Imagining the baby
- Tez No: 680565
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM AKSOY DERYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ebelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Midwifery, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç:Bu araştırmada, haptonomi ve sanal gerçeklik uygulamasının plansız gebeliklerdeki anksiyete, bağlanma ve gebeliğin kabulüne etkisini belirlemek amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Randomize kontrollü yürütülen bu araştırmanın örneklemini, Haziran 2020-Nisan 2021 tarihleri arasında Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi Kadın Doğum Polikliniklerine başvuran 217 gebe(haptonomi:73, sanal gerçeklik:72 ve kontrol:72) oluşturdu. Her iki deney grubu için 7-10 günlük aralar ile 24-32. gebelik haftasındaki gebelerle dört görüşme yapıldı. Haptonomi grubundaki gebelerden haptonomi felsefesiyle karınlarına dokunarak bebeklerini hayal etmeleri istendi. Sanal gerçeklik grubunda ise gebenin kendi bebeğine ait ultrason görüntüsü alındı ve gelişirilen yazılım sistemi sayesinde gebenin sanal gerçeklik gözlüğü aracılığı ile bebeğini görmesi ve hayal etmesi sağlandı. Kontrol grubuna herhangi bir girişim uygulanmadı. Veriler, Gebe Tanıtım Formu, LPGBÖ, PBE, GAÖ-R2 ve PKDÖ- Gebeliğin Kabulü Alt Boyutu ile toplandı. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, pearson ki-kare testi, one-way anova testi ve LSD post-hoc analizi kullanıldı. Bulgular: Deney gruplarındaki gebelerde kontrol grubuna oranla gebelikle ilişkili anksiyete düzeyi daha düşük, gebeliğin kabul düzeyinin ise daha yüksek olduğu saptandı (p=0.000). Haptonomi ve sanal gerçeklik uygulama gruplarında kontrol grubuna göre prenatal bağlanma düzeyinin daha düşük olduğu görüldü(p=0.000). Özellikle haptonomi grubundaki prenatal bağlanma düzeyinin sanal gerçeklik uygulama grubuna oranla daha yüksek olduğu saptandı(p=0.000). Sonuç:Plansız gebeliklerde haptonomi ve sanal gerçeklik uygulaması ile bebeği hayal etme gebelikle ilişkili anksiyete düzeyini azaltan, bağlanma ile gebeliğin kabul düzeyini artıran tekniklerdir. Özellikle haptonomi uygulaması prenatal bağlanmada daha yüksek etki göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Aim:This study was aimed to determine the effect of haptonomy and virtual reality application on anxiety,attachment and acceptance of pregnancy in unplanned pregnancies. Material and Methods:The sample of this randomized controlled study consisted of 217 pregnant women (haptonomy:73, virtual reality:72 and control:72) who applied to the Elazig Fethi Sekin City Hospital Gynecology Polyclinics between June 2020 and April 2021.24-32 gestation age with 7-10 day intervals for both experimental groups. Four interviews were conducted with pregnant women at the gestational week.The haptonomy group were asked to imagine their babies by touching their bellies with the philosophy of haptonomy.In the virtual reality group, ultrasound images of the pregnant woman's own baby were taken,and thanks to the developed software system, the pregnant woman was allowed to see and imagine her baby through virtual reality glasses.No intervention was applied to the control group.The data were collected with the Pregnancy Identification Form, LMUP, PAI, PRAQ-R2,and PSEQ-Conception of Pregnancy Sub-Dimension.It was analyzed by descriptive statistics, pearson chi-square test, one-way anova test and LSD post-hoc analysis were used in the analysis of the data. Results:It was determined that the pregnancy-related anxiety level was lower and the acceptance level of pregnancy was higher the haptonomy and virtual reality groups than the control group(p=0.000).It was determined that the post-test prenatal attachment level was lower in the control group than the haptonomy and virtual reality groups(p=0.000).Especially, it was found that the prenatal attachment level in the haptonomy group was higher than the virtual reality group(p=0.000). Conclusion:Unplanned pregnancies, imagining the baby with haptonomy and virtual reality are techniques that reduce pregnancy-related anxiety and increase the acceptance level of pregnancy with attachment. Especially haptonomy showed a higher effect on prenatal attachment.