Ortaokul öğrencilerinde fen bilimleri başarısını yordayan değişkenlerin farklı modellerle incelenmesi
Examination of variables that predict science success of secondary school students with different models
  1. Tez No: 680567
  2. Yazar: FATMA HANIM ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KOĞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Fen bilimleri ders başarısını yordayan doğrudan ve dolaylı etkilerin belirlenmesini amaçlayan bu çalışma ilişkisel tarama modelindedir. Araştırmanın çalışma grubu Antalya ili Muratpaşa ilçesinde öğrenim gören 338 sekizinci sınıf öğrencilerinden oluşmaktadır. Cinsiyet, anne-baba eğitim durumu ve fen öğrenmeye ayrılan zaman bağımsız değişkenleri ile ilgi aracı değişkenini oluşturan 6 faktör, öz-yeterlik aracı değişkenini oluşturan 3 faktör, kaygı aracı değişkenini oluşturan 3 faktör ve daimi bilim öğrenme motivasyonu aracı değişkeni faktörü analize dâhil edilerek değişkenler arasında basit doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Regresyon bulguları anlamlı olan değişkenler ile kurulan modellerdeki aracı değişkenlerin aracılık etkilerinin anlamlılığı Sobel, Aroian ve Goodman testleri ile incelenmiştir. 4 aracı değişkene ait toplam 13 faktörden cinsiyet bağımsız değişkeni için 4 faktör, anne eğitim durumu bağımsız değişkeni için 3 faktör ve fen öğrenmeye ayrılan zaman bağımsız değişkeni için 10 faktörün ders başarısına aracı etki gösterdiği belirlenmiştir. Bu doğrultuda 17 aracılık modeli kurulmaktadır. Aracılık etkisinin belirlenmesinde bir diğer yöntem olan VAF değerleri incelendiğinde ise aracı etki gösteren model sayısı 5'tir. Modele aracı değişken eklendikten sonra bağımsız değişkendeki etkinin düşüşün anlamlı olup olmadığını ve aracılık etkisinin anlamlılığını test eder.
Özet (Çeviri)
This study, which aims to determine the direct and indirect effects that predict science course success, is in the relational survey model. The study group of the research consists of 338 eighth grade students studying in Antalya province Muratpaşa. The independent variables of gender, parental education and time spent learning science, and 6 factors constituting the mediation variable of interest, 3 factors constituting the self-efficacy mediation variable, 3 factors constituting the anxiety mediation variable, and the constant science learning motivation mediating variable factor were included in the analysis. Simple linear regression analysis was performed among the variables. The significance of the mediating effects of the mediating variables in the models established with the variables whose regression findings were significant were examined with the Sobel, Aroian and Goodman tests. It was determined that out of a total of 13 factors belonging to 4 mediating variables, 4 factors for the independent variable of gender, 3 factors for the independent variable of mother's education status, and 10 factors for the independent variable of time allocated to learning science had a mediating effect on course success. In this direction, 17 mediation models are established. When the VAF values, which is another method for determining the mediating effect, are examined, the number of models showing a mediating effect is 5. After adding the mediator variable to the model, it tests whether the decrease in the independent variable is significant and it tests significance of the mediating effect.