Farklı aromaterapi yağları ile yapılan masajın yorgunluk ve uyku kalitesine etkisi
Effect of massage with different aromatherapy oils on fatigue and sleep quality
  1. Tez No: 680588
  2. Yazar: RAMAZAN BAYER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT AÇAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Spor, Physical Medicine and Rehabilitation, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Amaç: Bu çalışma farklı aromaterapi yağları ile yapılan masajın yorgunluk ve uyku kalitesine etkisini incelemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Araştırmanın evrenini Malatya ilinde yaşayan atletizm branşında faal sporcular oluşturdu. Arştırmanın örneklemini 18-25 yaş aralığında aktif olarak atletizm sporu yapan 24 erkek sporcu oluşturdu. Araştırmaya katılan sporcular rastgele deney ve kontrol grubu olmak üzere eşit sayıda iki gruba ayrıldı. Araştırmada üç farklı masaj protokolü uygulandı ve her protokol arası 15 gün dinlenme aralığı verildi. Masaj protokolünde deney grubuna egzersiz sonrası, 24, 48 ve 72. saatlerde kan alımı öncesinde kayısı, lavanta ve sarı kantaron yağları ile masaj uygulandı. Araştırmada veri toplama araçları olarak uyku kalitesini belirlemek amacıyla Fitbit Charge 3 akıllı bileklik cihazı kullanıldı. Kas hasarını belirlemek amacıyla altı farklı zamanda kan numuneleri alındı. Alınan numunelerden CK, IL-6, TNF-α ve LDH kan parametreleri analizleri edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to examine the effect of massage with different aromatherapy oils on fatigue and sleep quality. Material and Method: The universe of the study consists of active athletes in the field of athletics living in Malatya. The sample group of the study consists of 24 male athletes who are active in athletics between the ages of 18-25. The athletes participating in the study were randomly divided into 2 equal groups as experimental group and control group. In the study, 3 different massage protocols were applied and a 15-day rest interval was given between each protocol. In the massage protocol, the experimental group athletes were massaged with apricot, lavender and St. John's wort oil before the 24th, 48th and 72nd hours of blood draw after exercise. In the research, Fitbit Charge 3 smart wristband device was used to determine sleep quality as data collection tools. Blood samples were taken at 6 different times to determine muscle damage. CK, IL-6, TNF-α and LDH blood parameters were analyzed from the samples taken.