Çocukluk çağında allerjik rinit ve santral obezite ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between allergic rhinitis and central obesity in children
- Tez No: 680629
- Danışmanlar: PROF. DR. HASİBE ARTAÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Çocukluk çağında allerjik rinit (AR) ve obezite son dönemde prevalansı hızla artan iki önemli halk sağlığı sorunudur. Çocukluk çağında AR ve atopinin santral obezite ile ilişkisi henüz netlik kazanmamış ve farklı çalışmalarda farklı sonuçlar elde edilmiştir. Bu çalışmanın amacı AR ve atopi ile santral obezite belirteçleri ve vücut kitle indeksi (VKİ) arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Çalışmaya 7-17 yaşları arasında 60 AR, 44 nonallerjik rinit (NAR) ve 50 kontrol grubu olmak üzere toplam 154 çocuk dahil edildi. Grupların boy, ağırlık, bel çevresi, kalça çevresi, boyun çevresi ve kol çevresi ölçüldü. Bel/kalça oranı, bel/boy oranı, VKİ ve konisite indeksi hesaplandı. Deri prick test sonuçları, eozinofil ve nötrofil değerleri, total serum IgE düzeyleri ve spesifik IgE sonuçları kaydedildi. Gruplar arasında antropometrik ölçümler ile rinit, rinit şiddeti, atopi ve obezite ilişkisi analiz edildi. İstatistiksel olarak p değerinin
Özet (Çeviri)
Childhood allergic rhinitis (AR) and obesity are two important public health problems with a rapidly increasing prevalence recently. The relationship of AR and atopy with central obesity in childhood has not been clarified yet, and different results have been obtained in different studies. The aim of this study is to evaluate the relationship between AR and atopy, central obesity markers and body mass index (BMI). A total of 154 children between the ages of 7-17, including 60 AR, 44 nonallergic rhinitis (NAR), and 50 control groups, were included in the study. The height, weight, waist circumference, hip circumference, neck circumference and arm circumference of the groups were measured. Waist / hip ratio, waist / height ratio, BMI and conicity index were calculated. Skin prick test results, eosinophil and neutrophil values, total serum IgE levels and specific IgE results were recorded. The relationship between rhinitis, rhinitis severity, atopy and obesity was analyzed with anthropometric measurements between the groups. Statistically, a p value of