Doğum indüksiyonunda servikal olgunlaştırıcı çift balon(cook®) ile higroskopik dilatorün ( dilapan–s®) etkinlik ve güvenilirlik sonuçlarının karşılaştırılması
The comparison of cervical ripening double balloon and higroscopic dilator (dilapan–s®) in labor induction
  1. Tez No: 680674
  2. Yazar: ÖZGÜR KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ETHEM SERDAR YALVAÇ, DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİHAN YEREBASMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı doğum indüksiyonunda Servikal olgunlaştırıcı çift balon ile higroskopik dilatörün karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntemler: Bu çalışma tersiyer merkezde yapılan retrospektif tek merkezli bir çalışmadır. 37 hafta ve sonrasında olan ve indüksiyon endikasyonu olan gebeler bu çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmaya toplam 113 hasta alındı. Gebeler balon grubu ve dilator grubu olmak üzere iki gruba ayrıldı. İki grup bishop skor değişikliği, oksitosin gereksinimi, vajinal doğum oranı, doğum zamanı, apgar skoru ve hasta konforu gibi obstetrik sonuçlar açısından karşılaştırıldı. Bulgular: Gruplar arasında yaş, vücut kitle indeksi, gebelik haftası ve parite açısından fark yoktu. Dilapan-S® ve balon kateter gruplarında vajinal doğum oranları sırasıyla %51 ve %54,2 idi. Doğumun toplam süresi dilatör grubunda daha uzundu ancak üçüncü aşama daha kısaydı. Dilapan grubunda hasta konforu anlamlı derecede yüksekti. Sonuç: Doğum indüksiyonu kararı verilen hastalarda higroskopik dilatör ve servikal olgunlaştırıcı çift balon yöntemleri etkinlik ve güvenlik açısından benzer sonuçlara sahiptir ve eşit derecede etkilidir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to compare the cervical ripening double balloon and hygroscopic dilator in labor induction. Material and Methods: This is a retrospective single-center study conducted in a tertiary center. Pregnant women at or after 37 weeks with induction indication were included in this study. A total of 113 patients were included in the study. Pregnant women were divided into two groups as balloon and dilator. The two groups were compared in terms of obtetric outcomes such as bishop score change, oxytocin requirement, vaginal delivery rate, delivery time, apgar score and patient comfort. Results: There was no difference between the groups in terms of age, body mass index, gestational week and parity. Vaginal birth rates in Dilapan-S® and balloon catheter groups were 51% and 54.2%, respectively. The total duration of the labor was longer in the dilator group but the third stage was shorter. Patient comfort was significantly higher in the Dilapan group. Conclusion: Hygroscopic dilator and cervical ripening double balloon methods have similar results in terms of efficacy and safety and are equally effective in induction of labor.