Servikal olgunlaşma ve doğum indüksiyonunda dinoproston (PGE2) ve oksitosinin karşılaştırılması
Comparing the effects of dinorostone (PGE2) and oksitosin for cervical ripening and labor induction
  1. Tez No: 203792
  2. Yazar: MELİKE TUNÇ KILIÇKAP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURTEN AKDENİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Çalışmamızın amacı term, postterm veya preterm gebeliklerde seviksi olgunlaştırma ve doğum eylemi indüksiyonunda dinoproston PGE2 ve oksitosin ajanlarının tek başlarına ve kombine kullanımlarını; etkinlik, güvenirlik ve komplikasyonları açısından karşılaştırmasıdır. Çalışmamızda, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde doğum indüksiyonuna karar verilen, serviksi uygun olmayan 83 olgu incelendi. Olgular, oksitosin grubu 33, dinoproston grubu 27 ve kombine grup(oksitosin ve dinoproston) 23 olgu olmak üzere toplam 83 olgu incelendi. Oksitosin grubuna intravenöz oksitosin infüzyonu, dinoproston grubuna intra vajinal PGE2 ovül ve kombine gruba ise intra vajinal PGE2 uygulanıp 12 saati takiben ovül çekilerek sonrasında intravenöz oksitosin infüzyonu başlandı. Her üç gruptaki olguların dağılımında yaş, gravida, parite, abortus vegebelik haftası açısından anlamlı fark bulunmadı. Doğum evrelerine ilişkin sürelerde doğumun 1. evresinde üç grup arasında anlamlı fark gözlendi. En kısa süre oksitosin grubunda elde edildi. Doğumun 1. evresinin süresi PGE2 uygulanan gruplarda anlamlı olarak uzamıştı. PGE2 içeren ovülün doğum süresini uzattığı görüldü, 2. ve 3. evrede ise anlamlı fark gözlenmedi. Her üç grupta da Bishop skorlarındaki değişiklikler açısından anlamlı farklılıklar tespit edildi. En fazla ve anlamlı farklılık, oksitosin grubunda gözlendi. Gruplararasında doğum şekilleri açısından; sezaryen ve normal doğum oranları arasında anlamlı bir farklılık gözlenmedi. Apgar1 ve apgar5 değerleri açısından her üç grupta anlamlı farklılık gözlenmedi.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to compare the effects, dependability and complications of DİNOPROSTONE (PGE2) AND OKSİTOSİN, both of combined and alone, in cervical ripening and labor induction in term, post term and preterm pregnancies.In our sturdy, we evaluated 83 cases , that we decided to induce labor, of whom cervix was not suitable in the department of Obstetrics and gynecology of Dicle University Faculty of medicine. The cases were grouped as, 33 of them oxytocin group, 27 of them dinoprostone group and 23 of them combine group (DİNOPROSTONE (PGE2) AND OKSİTOSİN).To oxytocin group intravenous oxytocin infusion and to dinoprostone group intravaginal PGE2 ovule and to combine group initially intravaginal PGE2 and after 12 hours the ovule taken of and begin intravenous oxytocin infusion.Between the three groups we didn?t find any difference between age, gravida, parite abortus and pregnancy week. In the labor periods, there was meaningful difference between the three groups. The shortest period was seen in the oxytosin group. The first period of the labor was longer in the PGE2 group when compared with the other groups. In PGE2 group the time of labor was longer but there wasn?t difference between the second and the third period of the labor. In all the groups there was meaningful differences between Bishop scores, the most difference was in oxytocin group. There wasn?t difference between the groups i n terms of labor way (vaginal or cesarean). There wasn?t difference between 1. and 5. minute APGAR in all the groups.