Obezitede gündüz aşırı uyku halinin, anksiyete ve depresyon semptomatolojilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of excessive daytime sleepiness, anxiety and depression symptomatologies in obesity
  1. Tez No: 680678
  2. Yazar: ZEYNEP EBRU ŞENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİLE MARAKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Bu çalışmada aile hekimliği polikliniğine başvuran normal fazla kilolu, kilolu ve obez bireylerde gündüz aşırı uyku halinin, anksiyete ve depresyon semptomatolojilerinin değerlendirilmesi ve obezite ile ilişkili faktörlerin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 25.11.2020 ile 05.03.2021 tarihleri arasında aile hekimliği polikliniğine başvuran 605 kişi çalışmaya alındı. Katılımcıların sosyodemografik özelliklerini, obezite, uyku ve beslenme durumlarını sorgulayan araştırmacı tarafından oluşturulan anket, anksiyete ve depresyon semptomatolojilerini değerlendirmek için Hastane Anksiyete Depresyon Ölçeği (HAD), gündüz aşırı uyku halini (GAUH) değerlendirmek amacıyla Epworth Uykululuk Ölçeği (ESS) yüz yüze görüşme tekniği ile uygulanmıştır. Tüm veriler SPSS 22.0 istatistik paket programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Katılımcıların %50,1'i kadın (n=303), %49,9'u erkek (n=302) idi ve yaş ortalaması 38,79±12,46 idi. Obezlerde fazla kilolulardan, fazla kilolularda da normal kilolulardan daha fazla kronik hastalık mevcuttu (p7 olanlarda 30,39±6,5 idi. Erkek katılımcıların HAD-Anksiyete puanları ile ESS, BKİ, HAD-Depresyon puanları arasında anlamlı bir fark vardı (p10 olanlarda 31,40±7,79 idi. Kadın katılımcılarda ESS, BKİ ve HAD-Anksiyete puanları ile HAD-Depresyon puanları arasında istatiksel olarak anlamlı fark vardı (sırasıyla; p=0,005, p=0,020, p7 olanlarda 29,81±6,80 idi. Kadın katılımcılarda BKİ ile HAD-Anksiyete puanları arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunamadı (p=0,087). GAUH saptanmayanların HAD-A ortancası 6 (min:0, maks:21) iken, GAUH saptananların HAD-A ortancası 9 (min:0, maks:21) idi.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to evaluate the excessive daytime sleepiness, anxiety and depression symptomatology in normal weight, overweight and obese individuals who applied to the family medicine outpatient clinic and to investigate the factors related to obesity. Materials and Methods: 605 people who applied to the family medicine outpatient clinic between 25.11.2020 and 05.03.2021 were included in the study. The questionnaire created by the researcher questioning the sociodemographic characteristics, obesity, sleep and nutritional status of the participants, the Hospital Anxiety Depression Scale (HAD) to evaluate the symptoms of anxiety and depression, and the Epworth Sleepiness Scale (ESS) to evaluate excessive daytime sleepiness (EDS) were administered using face-to-face interview technique. All data were evaluated using SPSS 22.0 statistical package program. Results: 50.1% of the participants were female (n=303), 49.9% were male (n=302) and the mean age was 38.79±12.46. There were more chronic diseases in obese than overweight and in overweight than normal weight individuals (p7. There was a significant difference between the HAD-Anxiety scores of the male participants and their ESS, BMI, and HAD-Depression scores (p10. There was a statistically significant difference between the ESS, BMI and HADS-Anxiety scores and HAD-Depression scores of the female participants (p=0.005, p=0.020, p 7. No statistically significant difference was found between BMI and HAD-Anxiety scores in female participants (p=0.087). The median HAD-A of those without EDS was 6 (min:0, max:21), while the median HAD-A of those with EDS was 9 (min:0, max:21).