Sigara bırakmanın uyku kalitesi, solunum fonksiyon testi ve vücut kompozisyon analizi üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of smoking cessation on sleep quality, respiratory function test and body composition analysis
- Tez No: 680680
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİLE MARAKOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Bu çalışmada; Sigara bırakma polikliniğine başvuran bireylerde sigara bırakmanın uyku kalitesi, solunum fonksiyon testi ve vücut kompozisyon analizi üzerine etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 01.11.2019 ile 06.03.2020 tarihleri arasında Selçuk Üniversitesi Aile Hekimliği Sigara Bırakma Polikliniğine başvuran 18-64 yaş arasında 856 birey alındı. Çalışmaya katılan bireylere 67 sorudan oluşan anket yüz-yüze tekniği ile uygulandı. Ankette hastaların sosyodemografik özelliklerine yönelik sorular, nikotin bağımlılık düzeylerini belirlemek için Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi (FNBT), depresyon semptomatolojilerini değerlendirmek için Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), uyku kalitelerini değerlendirmek için Pittsburg Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) kullanıldı. Çalışmaya katılan her bireyin ekspiryum havasında karbonmonoksit (CO) ölçümü, solunum fonksiyon testi (SFT) ve vücut kompozisyon analizi için antropometrik ölçüm olan BIA ile vücut analiz ölçümü yapıldı. BIA yöntemi ile vücut kitle indeksi (VKI), vücut yağ oranı (PBF), visseral yağlanma alanı (VFA) ve bazal metabolizma hızı (BMH) değerlendirilmiştir. Sigarayı bıraktıktan üç ay sonra kontrol değerlendirmeleri tamamlayan 236 bireye yüz yüze tekniği ile kontrol anketi uygulandı, CO, SFT ve BIA vücut analiz ölçümleri tekrarlandı. Bulgular: Sigarayı bırakan bireylerin %25'i kadın (n=59), %75'i erkek (n=177) ve yaş ortalamaları 37,37 ± 12,12 (min:18, maks:64) idi. Bireylerin sigaraya başlama yaşı ortanca değeri 16 (min:9, maks:42), günlük içilen sigara adeti ortalaması 23 ± 8,8, sigara içme süresi ortanca değeri 19 (min:1, maks:51) yıl idi, tükettikleri sigara miktarı ortanca değeri 23 (min:1, maks:104) paket/yıl idi. Bireylerin %40,3'ünün (n=95) nikotin bağımlılık düzeyleri orta ve altı iken %59,7'si (n=141) yüksek ve üzeri nikotin bağımlısı idi. Sigarayı bırakan bireylerin %41,9'unun (n=99) evinde başka bir sigara içen vardı.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study; It was aimed to evaluate the effects of smoking cessation on sleep quality, respiratory function test and body composition analysis in individuals who applied to the smoking cessation clinic. Materials and Methods: 856 individuals between the ages of 18-64 who applied to Selcuk University Family Medicine Smoking Cessation Outpatient Clinic between 01.11.2019 and 06.03.2020 were included. A questionnaire consisting of 67 questions was applied to the individuals participating in the study using the face-to-face technique. In the questionnaire, questions about the sociodemographic characteristics of the patients, the Fagerström Test for Nicotine Dependence (FTND) to determine the nicotine addiction levels, the Beck Depression Inventory (BDI) to evaluate the depression symptomatology, and the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) to evaluate the sleep quality were used. Each individual participating in the study underwent a carbon monoxide (CO) measurement in the expiratory air, respiratory function test (RFT) and BIA, an anthropometric measurement for body composition analysis. Body mass index (BMI), body fat percentage (BFP), visceral fat area (VFA) and basal metabolic rate (BMR) were evaluated using the BIA method. A follow-up questionnaire was applied to 236 individuals who completed control evaluations three months after quitting smoking, using the face-to-face technique. BIA body analysis, measurement of CO level and PFT were repeated. Results: The %25 of the individuals who quitted smoking were female (n=59), while 75% were male (n=177), and their mean age was 37.37 ± 12.12 (min:18, max:64). The median age of individuals' starting smoking was 16 (min:9, max:42), the average number of cigarettes smoked per day was 23 ± 8.8, the median value of smoking duration was 19 (min:1, max:51) years, and the median value of amount of cigarettes they consumed was 23 (min:1, max:104) packs / year. While 40.3% of the individuals (n=95) had nicotine addiction levels of medium and below, 59.7% (n=141) were addicted to nicotine in high levels and above. 41.9% of individuals who quitted smoking (n=99) had another smoker in their home.