Dynamic analysis of geared shaft systems by using continuous system models
- Tez No: 6807
- Danışmanlar: PROF. DR. H. NEVZAT ÖZGÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
DIŞLI-MİL SİSTEMLERİNİN SÜREKLİ SİSTEM MODEL! KULLAKILARAKDIKAMIKANALIZÎ ŞENER, Ömer Sedat Yüksek Lisans Tezi, Msk.Müh, Bolümü Tez Yöneticisi! Prof.Dr. H. Nevzat özgüven Temmuz 1989, 164 Sahife ÖZET Bu tezde, dişli -mil sistemlerinin dinamik analizi incelendi. İki dişli, iki mil ye sistemdeki motor Üe yükü simgeleyen iki diskten oluşan sistem için üç matematiksel model önerildi. Tek serbestlik dereceli olan ilk modelde müler ile birlikte sistemdeki yük ve motoru simgeleyen diskler de ihmal edildi, ikinci modelde yalnızca millerin kütleleri ihmal edilerek, çok serbestlik dereceli model elde edildi. Geliştirilen üçüncü model ise sistemdeki tüm kütleleri göz önüne alan sürekli sistem modelidir. İlk olarak, sürekli sistem modelinden elde edilen ilk üç doğal frekansı boyutsuz parametreler cinsinden veren tasarım eğrileri çıkarıldı. Sistemdeki millerle birlikte motor üe yükü simgeleyen disklerin ihmal edilmesinin doğal frekanslar üzerindeki etkisini göstermek için tek ve çok serbestlik sistemlerden elde edilen doğal frekanslar karşılaştırıldı ve fark yüzdelerini veren eğriler hazırlandı. Yalnızca millerin kütlelerini ihmal etmenin sistemin her üç doğal frekansı için getireceği hata, çok serbestlik dereceli ve sürekli sistem modellerinden elde edilen doğal frekanslar karşılaştırılarak bulundu ve boyutsuz parametreler cinsinden grafikler halinde sunuldu. vDaha sonra, dişliler için dinamik faktörler elde edildi. Dinamik faktör önce sistemdeki millerin kütlelerini ihmal eden viskoz sönümlü çok serbestlik dereceli model için bulundu. Sistemdeki millerin kütlelerini de göz önüne alan yapısal sönûmlû sürekli sistem modeli kullanarak da dinamik faktörler bulundu. Bu çalışma, dişli sistemlerin doğal frekansların, dişlilerdeki dinamik yüklerin ve dinamik faktörlerin bulunmasında sistemdeki millerin kütlelerini de göz önüne alan sürekli sistem modelinin kullanıldığı ilk çalışmadır. Ayrıca her iki model için de dinamik faktörü hesaplayan bilgisayar programları geliştirildi. Her iki modelden elde edilen dinamik fakatörler örnek sistemler için karşılaştırıldı. Sürekli sistem modeli kullanılarak yapılan analizden elde edilen dinamik faktörler literatürdeki bazı çalışmalar ile de karşılaştırıldı. Bu çalışmalar, toplanmış parametreli modeller kullanılarak elde edilen dinamik faktörlerin emniyetli bir yaklaşım olduğunu, ancak önemli tasarımlar için millerin kütlelerini de analizde gözönüne alıp tasarımın malzeme ve ağırlık açısından daha sağlıklı olabileceğini göstermiştir. Anahtar Eelimler: titreşimler, dişli dinamiği, dinamik analiz, doğal frekans, dinamik faktör, sürekli sistem, modal analiz. vı
Özet (Çeviri)
DYNAMIC ANALYSIS OF GEARED SHAFT SYSTEMS BY USING CONTINUOUS SYSTEM MODELS ŞENER, Ömer Sedat M. S. in Mechanical Engineering Supervisor i Prof. Dr. H. Nevzat Ö2ÖÜVEN July 1989, 164 pages ABSTRACT In this thesis/ dynamic analysis of geared shaft systems is studied. Three mathematical models are suggested for the gear-shaft system composed of two gears, two shafts and two inertias representing the drive and the load. The first one is a single-degree-of-freedom model in which the drive and load inertias as well as the shafts are neglected. In the second model only the masses of the shafts are neglected and a multi-degree-of-freedom model is obtained. The third model is a continuous system model developed to consider all the masses in the system including those of shafts. The first objective is to prepare nondimensional design graphs for the first three natural frequencies of the continuous system, The percentage differences between the natural frequencies of the single and the multi -degree -of-freedom models are presented in nondimensional graphs showing the effect of shafts, and drive and load inertia on the natural frequency. The effect of shaft masses on the three natural frequencies is iüinvestigated by comparing multi-degree-of-freedom and continuous system models, and results are presented in nondimensional graphs. It is also aimed to obtain dynamic factors in gears. First, dynamic factors are obtained by using a viscously damped discrete system model which neglects the shaft masses. Then, the masses of the shafts are also taken into consideration, and a hystretically damped continuous system model is used to determine the dynamic factors. This work is the first study in which a continuous system model is used and the shaft masses are considered in determining natural frequencies, dynamic factors and dynamic loads in gears. Computer programs are prepared for calculating dynamic factors by using both models. The dynamic factors obtained from two models are compared for specific examples. The dynamic factors calculated by continuous system analysis are also compared with those obtained in previous studies. These studies have shown that, calculating dynamic factors by discrete models is a conservative approach. However, for critical designs an overdesign can be avoided by including the shaft masses into the analysis. Key words : vibrations, gear dynamics, dynamic analysis, natural frequency, dynamic factor, continuous system, modal analysis. Science Code: 625.01.04 IV